Przedstawiamy podsumowanie najciekawszych wiadomości ze świata FinTech z ostatniego tygodnia. 👇
Komisja Europejska opublikowała swoje propozycje reformy unijnego rynku płatniczego
Co się stało:
Dyrektywa PSD3 ma na celu wprowadzenie wspólnych zasad otwartych interfejsów bankowych do udostępniania danych i kontroli klientów nad swoimi danymi.
Proponowana aktualizacja, która po przyjęciu stanie się dyrektywą PSD3, nadchodzi siedem lat po wejściu w życie poprzedniej dyrektywy PSD2, przynosząc ze sobą zasady otwartej bankowości i płatności elektronicznych.
Co to oznacza:
Od czasu zatwierdzenia dyrektywy PSD2 obserwuje się stały wzrost wykorzystania płatności elektronicznych i cyfrowych w Unii Europejskiej, trend ten został przyspieszony przez pandemię COVID-19. W 2021 roku wartość płatności elektronicznych sięgnęła 240 bln euro, podczas gdy w 2017 roku było to 184,2 bln euro. PSD3 ma na celu poprawę ochrony konsumentów i promowanie konkurencji wśród usługodawców. Zdaniem wnioskodawców ma ona pomóc w zwiększeniu liczby dostawców usług płatniczych, a tym samym zwiększyć konkurencję w branży i zapewnić konsumentom większy wybór.
Więcej wiadomości ze świata FinTech
Mastercard wprowadza tokenizowane depozyty bankowe. Firma uruchamia tzw. Multi-Token Network (MTN), która zacznie od testowania tokenizowanych depozytów bankowych i przejdzie do eksperymentów z wykorzystaniem stablecoinów i CBDC (cyfrowych pieniędzy banków centralnych).
JPMorgan ukarany grzywną w wysokości 4 milionów dolarów za usunięcie 47 milionów e-maili. E-maile z około 8700 skrzynek pocztowych pracowników zostały przypadkowo usunięte w 2019 r., gdy pracownicy zajęli się projektem usuwania starszych wiadomości, których już nie trzeba było przechowywać.
Litwa opublikowała krajowe wytyczne dla FinTechów. Kraj opublikował pięciopunktowy pięcioletni plan dla swojej branży FinTech, co jest częścią jego ambicji, aby stać się jednym z wiodących centrów Unii Europejskiej w tej dziedzinie.
—————————————————————–
Na co zwrócić uwagę po przeczytaniu artykułu?
– Artykuł nie jest rekomendacją inwestycyjną, a Portu nie świadczy usługi doradztwa inwestycyjnego.
– Historyczne wyniki inwestycji nigdy nie są gwarancją przyszłych zysków.
– Inwestycje na rynkach kapitałowych są zawsze ryzykowne.
– Portu nie gwarantuje osiągnięcia zysków z inwestycji.
– Nie jesteś pewien, jaki profil ryzyka jest dla Ciebie odpowiedni? Wypełnij naszą ankietę inwestycyjną, by to sprawdzić.
– Niniejszy artykuł jest materiałem marketingowym.