Szukaj
Close this search box.

Przegląd FinTech – Płatności natychmiastowe między Australią, a USA i inne wiadomości FinTech

Przedstawiamy podsumowanie najciekawszych wiadomości ze świata FinTech z mijającego tygodnia 👇

Płatności błyskawiczne między Australią, a USA

Co się stało?

Bank of New York Mellon (BNY) i Commonwealth Bank of Australia (CBA) nawiązały współpracę w zakresie płatności transgranicznych. Współpraca pozwoli australijskim firmom i osobom fizycznym, które akceptują płatności międzynarodowe od klientów z USA, otrzymywać płatności w zaledwie 60 sekund, niezależnie od tego z usług jakiego banku korzystają. Ponadto płatności będą przetwarzane dwadzieścia cztery godziny na dobę, siedem dni w tygodniu.

Co to oznacza?

Australijski rynek e-commerce jest znany ze swojej dużego zaawansowania technologicznego i przodowania w zakresie wdrażania nowych metod płatności, takich jak „kup teraz, zapłać później” (BNPL). Obecne partnerstwo wykorzystuje australijską platformy New Payments Platform (NPP) i International Payments Service (IPS), aby umożliwić przetwarzanie ostatniego etapu płatności transgranicznych BNY do Australii przez CBA.

Więcej aktualności ze świata FinTech

Mastercard zwolni 3% swoich pracowników. Amerykański gigant płatniczy potwierdził, że planuje zwolnienie około 1000 pracowników w ramach niedawno ogłoszonych zmian organizacyjnych. W kwietniu firma ujawniła swoje plany zmiany struktury organizacyjnej na trzy połączone ze sobą części (Core Payments, Commercial and New Payment Flows oraz Services). Do zwolnień dochodzi po wynikach finansowych Mastercard za II kwartał 2024 roku, kiedy to firma odnotowała zysk netto w wysokości 7 miliardów dolarów, w porównaniu z 6,3 miliarda dolarów w II kwartale 2023 roku.

Nowy rodzaj karty debetowej pomoże w prowadzeniu badań naukowych. Science Card, londyński start-up świadczący usługi bankowe, został założony w Wielkiej Brytanii w celu zwiększenia świadomości na temat badań uniwersyteckich i ułatwienia naukowcom rozwiązania problemów z finansowaniem. Posiadając konto Science Card, klienci mogą wspierać projekty brytyjskich uniwersytetów poprzez automatyczne zaokrąglanie w górę każdej płatności kartą w celu sfinansowania badań w wybranych obszarach. Dodatkowo, firma zobowiązuje się przekazywać 10% swoich zysków bezpośrednio na wybrane projekty badawcze.

Banki w Szwajcarii uruchamiają system płatności natychmiastowych. Klienci szwajcarskich banków mogą teraz wysyłać i otrzymywać płatności w ciągu kilku sekund po wdrożeniu płatności natychmiastowych w całym sektorze bankowym. Około 60 instytucji finansowych jest teraz w stanie akceptować i przetwarzać płatności natychmiastowe, co obejmuje ponad 95% szwajcarskich transakcji płatniczych.

Już niedługo będziesz mógł kupować na ładne oczy. PayEye we współpracy z Exorigo-Upos zakończył prace nad nowym terminalem eyepos 3, który umożliwia płatności biometryczne, kartą i zbliżeniowe. Nowy terminal został już przetestowany w punkcie stacjonarnym, a jego oficjalna premiera rynkowa planowana jest na trzeci kwartał 2024 roku. PayEye aktywnie rozwija współpracę w zakresie płatności biometrycznych, czego dowodem jest strategiczna umowa z Worldline oraz pilotaż płatności spojrzeniem w salonach Empik we współpracy z Mastercard i Planet Pay.

Rośnie komfort najemników nieruchomości. Simpl.rent we współpracy z PZU wprowadza nowe ubezpieczenie dla najemców, które pokryje trzy płatności czynszu w przypadku utraty pracy. Ubezpieczenie będzie dostępne w ciągu kilku tygodni. Jest ono odpowiedzią na wyniki raportu, które wskazują, że utrata pracy jest główną przyczyną opóźnień w płatnościach czynszu. Simpl.rent oferuje już szereg ubezpieczeń dla najemców i właścicieli nieruchomości, a nowe ubezpieczenie ma być kolejnym krokiem w zwiększaniu bezpieczeństwa najmu. Oprócz ubezpieczeń, startup oferuje również narzędzie do weryfikacji wiarygodności najemców.

Czy Niemcy opóźnią wdrożenie CBDC? Okazuje się, że nasi zachodni sąsiedzi wyrażają duży sceptycyzm w kontekście wprowadzenia europejskiej cyfrowej waluty, a przypomnijmy, że jest to kluczowa gospodarka UE. Europejski Bank Centralny (EBC) planuje podjąć decyzję w sprawie wprowadzenia cyfrowego euro już w przyszłym roku, jednak wielu Niemców nie ufa tej koncepcji, preferując gotówkę i obawiając się o swoją prywatność. EBC stara się rozwiać te obawy, podkreślając, że cyfrowe euro ma uzupełniać, a nie zastępować gotówkę, oraz zapewniając o zastosowaniu technik i procedur ochrony prywatności. Okazuje się, że Niemcy nie są jedynym krajem, w którym pojawiają się obawy dotyczące CBDC – podobne nastroje panują również w Stanach Zjednoczonych. Natomiast, w Polsce Narodowy Bank Polski zadeklarował, że nie planuje emisji cyfrowego złotego, jak czytamy na stronach NBP – „Wyniki prowadzonych analiz wskazują na brak wyraźnych korzyści z wprowadzenia pieniądza cyfrowego banku centralnego w Polsce w stosunku do dostrzeganych rodzajów ryzyka związanego z jego emisją dla gospodarki, obrotu pieniężnego i systemu finansowego.”

Najnowsze artykuły

Lepsze miejsce dla Twoich pieniędzy

Uwolnij potencjał swojego kapitału. Konta oszczędnościowe nie chronią pieniędzy przed inflacją. Z kolei wysokie opłaty funduszy inwestycyjnych zabierają Twoje zyski. Na szczęście jest sposób, by inwestować lepiej – Ty decydujesz, a eksperci pracują dla Ciebie. Portu oferuje nowoczesny i efektywny sposób inwestowania dla każdego. Przygotujemy portfel na miarę Twoich potrzeb.