Przedstawiamy podsumowanie najciekawszych wiadomości ze świata FinTech z mijającego tygodnia 👇
Oszustwa inwestycyjne związane z kryptowalutami wzrosły o 53%
Co się stało?
Straty z tytułu oszustw inwestycyjnych związanych z kryptowalutami wzrosły w USA z 2,57 miliarda dolarów w 2022 r. do około 3,94 miliarda dolarów w 2023 r., co stanowi wzrost o 53%. Tymczasem łączna strata z tytułu wszystkich oszustw inwestycyjnych w 2023 r. wyniosła 4,57 mld dolarów. Oznacza to, że 3,94 miliarda dolarów utracone w wyniku oszustw związanych z kryptowalutami stanowiło około 86% wszystkich strat związanych z oszustwami inwestycyjnymi w kraju.
Co to znaczy?
Jednym z najczęstszych oszustw związanych z kryptowalutami, którego ofiarami stają się ludzie, są oszustwa romantyczne. W takim przypadku przestępca przyjmuje fałszywą tożsamość internetową, aby zdobyć sympatię i zaufanie ofiary. Następnie wykorzystuje zmyśloną historię, aby przekonać ofiarę do wysłania kryptowaluty sprawcy. Wzrost liczby osób, które stają się ofiarami tych oszustw, nie dotyczy tylko USA, ale także innych krajów na całym świecie.
Więcej aktualności ze świata FinTech
Klarna została ukarana grzywną w wysokości ponad 2,8 milionów PLN. Pochodząca ze Szwecji firma została ukarana grzywną za naruszenie ogólnego rozporządzenia UE o ochronie danych (RODO). Sąd stwierdził w oświadczeniu, że spółka nie zapewniła klientom wystarczających informacji na temat sposobu przechowywania ich danych osobowych, dodając, że informacje te są niejasne lub trudno dostępne.
Hiszpania zakazała działalności Worldcoin. Worldcoin rozdaje tokeny ludziom „za bycie wyjątkową osobowością”. Aby udowodnić swoją wyjątkowość i otrzymać token, ludzie muszą pozwolić na przeskanowanie swojej siatkówki. Władze hiszpańskie zakazały teraz funkcjonowania Worldcoinowi na okres do trzech miesięcy, ponieważ jego zdaniem obchodzi on prawo Unii Europejskiej.
Bank centralny Szwecji chce chronić gotówkę. Choć wykorzystanie gotówki w Szwecji stale spada, zdaniem prezesa banku centralnego kraju potrzebne są przepisy zapewniające ludziom możliwość płacenia banknotami i monetami.
Panie w Krakowie będą mogły czuć się pewniej wracając nocą do domu. Kraków staje się drugim miastem, w którym uruchomiono usługę Uber by Women, która umożliwia zamawianie przejazdów realizowanych wyłącznie przez kobiety – dotychczas dostępna jedynie w Warszawie, z której skorzystano już ponad 25 tysięcy razy w ciągu pół roku. Usługa cieszy się dużym zainteresowaniem szczególnie wieczorami i nocą w piątki oraz soboty. Inauguracja w Krakowie wiązała się z debatą na temat potrzeb kobiet w sektorze przewozu osób oraz aktywizacji zawodowej kobiet-kierowczyń. Dodatkowo, kilka tygodni temu Uber wprowadził możliwość współdzielenia przejazdów w Warszawie, rozwiązanie dostępne także w kilku innych europejskich miastach.
The New York Times zarzucił OpenAI i Microsoftowi korzystanie z ich treści do trenowania modeli, w tym ChatGPT, bez zgody i bezpłatnie. Microsoft kwestionuje jednak pozew, oskarżając wydawcę o przedstawianie „nieudokumentowanych” twierdzeń na to, że chatbot ChatGPT zaszkodzi branży informacyjnej. W porównaniu wskazano na opór Hollywood wobec magnetowidów VCR w latach 70, kiedy to obawiano się, że VCR rozszerzy piractwo i doprowadzi branżę do utraty znacznych zysków. Należy pamiętać, że Microsoft jest istotnym inwestorem w OpenAI. Pomimo, że OpenAI przyznało, iż „niemożliwe” jest trenowanie najlepszych modeli AI bez korzystania z prac chronionych prawem autorskim, twierdzi ona, że nie potrzebuje danych konkretnych wydawców do szkolenia modeli. Niemniej jednak OpenAI zawarło umowy z firmami medialnymi, takimi jak na przykład Axel Springer, co może wskazywać na próby uniknięcia podobnych problemów w przyszłości oraz ewentualne licencjonowanie treści.