Szukaj
Close this search box.

Przegląd FinTech – Kapitał odpływa z ETF-ów ethereum i inne wiadomości FinTech

Przedstawiamy podsumowanie najciekawszych wiadomości ze świata FinTech z mijającego tygodnia 👇

Kapitał ucieka z ETF-ów na ethereum 

Co się stało:

Spotowe ETF-y na ethereum zostały uruchomione w Stanach Zjednoczonych 23 lipca, mniej więcej sześć miesięcy po spotowych ETF na bitcoina. Według ustaleń zespołu JPMorgan, fundusze ethereum odnotowały odpływ kapitału netto w wysokości około 500 milionów dolarów w ciągu pięciu tygodni po ich uruchomieniu, podczas gdy bitcoinowe fundusze ETF odnotowały napływ netto w wysokości ponad 5 miliardów dolarów w tym samym okresie.

Co to oznacza:

Słabe wyniki ETF-ów ethereum były w pewnym stopniu oczekiwane, ponieważ ETF-y na bitcoina zyskały dużą przewagę dzięki wcześniejszemu uruchomieniu. Ponadto ethereum jako kryptowaluta jest ogólnie mniej popularne i wiąże się z nim niższa płynność. To sprawia, że ETF-y na ethereum są mniej atrakcyjne, zwłaszcza dla inwestorów instytucjonalnych.

Więcej aktualności ze świata FinTech

Mastercard i Visa muszą zmierzyć się z pozwem dotyczącym opłat za transakcje kartami płatniczymi. Wielka Brytania zatwierdziła pozew zbiorowy o wartości 4 miliardów dolarów wniesiony przez brytyjskie firmy w związku z wygórowanymi opłatami za płatności kartami komercyjnymi. Powodowie twierdzą, że firmy musiały płacić znacznie wyższe opłaty na rzecz Visa i Mastercard niż powinny. Doprowadziło to do znacznych strat. Pozew ten jest następstwem decyzji sądów zarówno w UE, jak i w Wielkiej Brytanii, które orzekły już, że podobne praktyki stosowane przez firmy są niezgodne z prawem.

Byli dyrektorzy Wirecard muszą zapłacić 140 milionów euro. Sąd w Monachium orzekł, że Markus Braun, Alexander von Knoop i Susanne Steidl są osobiście odpowiedzialni za straty związane z nieuczciwymi pożyczkami i inwestycjami. To nie wszystko, byli dyrektorzy nadal są narażeni na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej w innych niewyjaśnionych kwestiach towarzyszącym upadkowi Wirecard w 2020 roku.

Lloyds Bank wdraża rozwiązania AI w celu automatyzacji przetwarzania dokumentacji biznesowej. Korzystając z nowej technologii, gigant bankowy wykorzysta uczenie maszynowe i przetwarzanie języka naturalnego, aby wyeliminować ręczną papierkową robotę. System będzie w stanie automatycznie wyodrębniać krytyczne informacje z dokumentów importowych i eksportowych, znacznie przyspieszając procesy finansowania handlu i zapewniając automatyczne kontrole zgodności z AML. Lloyds dołącza do innych dużych banków, takich jak JPMorgan, które już wdrożyły tę technologię.

Polacy coraz częściej wybierają szybkie przelewy. Najnowsze badania KIR i ZBP pokazuje rosnącą popularność przelewów natychmiastowych, z których korzysta już 47% Polaków, co stanowi wzrost o 5 punktów procentowych względem 2023 roku. Co trzeci respondent uważa, że przelewy ekspresowe powinny stać się standardem, a liczba transakcji w systemie Express Elixir wzrosła o 62% w ciągu roku. Przelewy natychmiastowe są najczęściej wykorzystywane do pilnych transferów pieniędzy, regulowania rachunków na ostatnią chwilę oraz szybkiego wsparcia finansowego dla bliskich. Wzrost popularności przelewów na telefon pokazuje, że Polacy cenią sobie szybkość i wygodę takich rozwiązań.

Wdrażanie nowoczesnych technologii w służbach publicznych przyspiesza. Od września system UrbanCard rozszerzono na cztery nowe gminy w okolicach Wrocławia: Wisznię Małą, Żórawinę, Kobierzyce i Siechnice, umożliwiając pasażerom zakup biletów za pomocą kart płatniczych, smartfonów i smartwatchy bez potrzeby drukowania potwierdzeń. W autobusach można skorzystać z mobilnych kasowników, wystarczy wybrać opcję biletu i przyłożyć swoją kartę czy urządzenie z aplikacją płatniczą do czytnika. Istnieje także możliwość zakupu biletu poprzez portal lub aplikację. W momencie kontroli, wystarczy przyłożyć kartę lub swoje urządzenie do czytnika kontrolera, w odpowiedzi wyświetli się jedynie informacja dotycząca tego, czy zakupiono bilet czy nie. UrbanCard działa we Wrocławiu od 2018 roku, a podobne rozwiązania funkcjonują w innych polskich miastach, takich jak Gdańsk i Poznań.

Polska branża transportowa łakomym kąskiem dla europejskich fintechów. Malcom Finance, czeski fintech oferujący usługi faktoringowe dla branży transportowej, planuje ekspansję na polski rynek, widząc w nim duży potencjał. W swoim komunikacie prasowym zwracają uwagę, że co piąta ciężarówka w Unii Europejskiej zarejestrowana jest w Polsce, co stanowi aż jedną trzecią rynku przewozów drogowych w UE. Firma wyróżnia się szybkim podejmowaniem decyzji kredytowych dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji oraz faktoringiem międzynarodowym bez regresu, gdzie ryzyko niewypłacalności kontrahenta przejmuje firma faktoringowa. W realizację strategii rozwoju w Polsce zaangażowany jest Michal Šmída, były szef Twisto, który dołączył do zarządu czeskiego start-upu. Malcom Finance, założona w 2021 roku, już obsłużyła 2,5 tysiąca klientów i sfinansowała faktury o wartości ponad 700 milionów złotych, a teraz zamierza rozwinąć swoją działalność na pełną skalę w Polsce.

Najnowsze artykuły

Lepsze miejsce dla Twoich pieniędzy

Uwolnij potencjał swojego kapitału. Konta oszczędnościowe nie chronią pieniędzy przed inflacją. Z kolei wysokie opłaty funduszy inwestycyjnych zabierają Twoje zyski. Na szczęście jest sposób, by inwestować lepiej – Ty decydujesz, a eksperci pracują dla Ciebie. Portu oferuje nowoczesny i efektywny sposób inwestowania dla każdego. Przygotujemy portfel na miarę Twoich potrzeb.