Szukaj
Close this search box.

Przegląd FinTech – BNPL są podobne do kart kredytowych i inne nowości z branży FinTech

Przedstawiamy podsumowanie najciekawszych wiadomości ze świata FinTech z mijającego tygodnia 👇

BNPL powinny być traktowane jak karty kredytowe

Co się stało?

Od dawna toczy się debata wokół modelu finansowania Buy Now, Pay Later (BNPL), który pozwala klientom na zakup towarów lub usług i zapłacenie za nie później. To z pozoru rewolucyjne rozwiązanie w rzeczywistości podobne jest do kredytu konsumenckiego. W związku z tym uważa się, że powinien on podlegać takim samym regulacjom jak inne podobne rodzaje pożyczek. Jednakże, w większości krajów na świecie brakuje przepisów, które określałyby jasne zasady funkcjonowania BNPL.

Podobnie było w Stanach Zjednoczonych, ale obecnie ulega to już zmianie. Amerykańskie Biuro Ochrony Finansowej Konsumentów (CFPB) zdecydowało, że usługi BNPL powinny być traktowane w taki sam sposób jak karty kredytowe. W związku z tym amerykańscy pożyczkodawcy BNPL muszą zapewnić konsumentom niektóre z kluczowych możliwości ochrony praw klientów, które mają zastosowanie do zwykłych kart kredytowych. Należą do nich prawo do reklamowania naliczonych opłat i ubiegania się o zwrot pieniędzy od pożyczkodawcy po zwróceniu produktu, za który zapłacono w ramach usługi BNPL.

Co to oznacza?

W swoim raporcie o rynku, amerykańska CFPB stwierdziła, że ponad 13% transakcji za pośrednictwem BNPL zakończyło się żądaniami zwrotu pieniędzy lub sporem między dostawcą a płatnikiem.

Niektórzy dostawcy usług typu „kup teraz, zapłać później” (BNPL) z zadowoleniem przyjmują tę regulację, ale inni krytykują nowe zasady. Na przykład FinTech Klarna twierdzi, że nowe przepisy są mylące. Według firmy istnieją zasadnicze różnice między BNPL a kartami kredytowymi.

Więcej aktualności ze świata FinTech

Trader przez pomyłkę sprzedał papiery wartościowe o wartości 1,4 miliarda dolarów. Trader Citi „źle kliknął” i złożył zlecenie sprzedaży aktywów o wartości 444 miliardów dolarów zamiast koszyka papierów wartościowych o wartości 58 milionów dolarów. Chociaż system transakcyjny banku zablokował aktywa o wartości 225 miliardów dolarów, pozostałe 189 miliardów dolarów zostało przesłane do realizacji. Zanim trader zdążył anulować zlecenie, na europejskich giełdach zdołano sprzedać aktywa o łącznej wartości 1,4 miliarda dolarów.

W bitcoinowe fundusze ETF inwestują setki firm, kraje oraz jednostki administracyjne. Ponad 600 firm ujawniło w dokumentach 13F złożonych w amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) informacje dotyczące posiadania znaczących inwestycji w bitcoinowe fundusze ETF. Należą do nich Morgan Stanley, JPMorgan, Wells Fargo, UBS, BNP Paribas i Royal Bank of Canada. Wśród innych inwestorów znajduje się amerykański stan Wisconsin.

Bank JPMorgan zatrudnia 2000 ekspertów od sztucznej inteligencji. Sztuczna inteligencja, uczenie maszynowe i naukowcy zajmujący się danymi w JPMorgan, pomagają we wprowadzeniu ponad 400 zastosowań wykorzystujących AI w obszarach takich jak marketing, wykrywanie oszustw i zarządzanie ryzykiem. Bank ogłosił również, że zapewni szkolenia z zakresu sztucznej inteligencji wszystkim swoim nowym pracownikom.

Aż 81% osób w wieku 25-34 lat odkłada pieniądze systematycznie. Z badania VeloBanku wynika, że 73% Polaków odkłada pieniądze na przyszłość, z czego 67% robi to regularnie. Oszczędności najczęściej gromadzone są na kontach oszczędnościowych, ROR-ach, lokatach oraz inwestowane w złoto, nieruchomości i obce waluty. Większość oszczędzających nie ma konkretnego celu, a motywuje ich przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa finansowego. Coraz rzadziej Polacy naruszają swoje oszczędności, choć wciąż popularne jest przechowywanie pieniędzy w tradycyjny sposób, na przykład w skarbonkach. Jeśli Ty także odkładasz pieniądze na przyszłość, może zainteresować się Rezerwa Inwestycyjna na Portu.

Co szykują dla nas mPay i Żabka? mPay nawiązał współpracę z Żabką, otwierając możliwość integracji funkcjonalności mPay w aplikacji mobilnej Żappka, z której korzysta ponad 7,5 milionów użytkowników. W ramach umowy, mPay udostępni Żabce swoje API, co pozwoli na wdrożenie nowej funkcji w aplikacji Żappka. Obie firmy są otwarte na dalsze rozmowy dotyczące potencjalnego rozszerzenia współpracy. Współpraca ma na celu wykorzystanie potencjału rynku i stworzenie większych perspektyw rozwoju dla obu firm. Nie wiemy jeszcze jednak, jaki wspólny projekt obie firmy nam szykują.

Firmy i instytucje pożyczkowe pożyczyły nam w poprzednim roku 12,9 miliarda złotych. W 2023 roku sektor instytucji pożyczkowych odnotował wzrost liczby udzielonych kredytów konsumenckich o 5,2%, jednak ich łączna wartość spadła o 6,4%. Średnia wartość pojedynczej pożyczki zmniejszyła się o 11%, co oznacza, że realna siła nabywcza pożyczek spada w obliczu wysokiej inflacji. Wzrost liczby pożyczek wynika z relatywnie wysokiego popytu konsumenckiego, jednak regulacje oraz wysokie stopy procentowe mają wpływ na ogólną wartość sprzedanych kredytów. W 2023 roku 60% klientów instytucji pożyczkowych stanowiły osoby młode do 40 roku życia, a pożyczki najczęściej (50%) nie przekraczały kwoty 2 tysięcy złotych.

Najnowsze artykuły

Lepsze miejsce dla Twoich pieniędzy

Uwolnij potencjał swojego kapitału. Konta oszczędnościowe nie chronią pieniędzy przed inflacją. Z kolei wysokie opłaty funduszy inwestycyjnych zabierają Twoje zyski. Na szczęście jest sposób, by inwestować lepiej – Ty decydujesz, a eksperci pracują dla Ciebie. Portu oferuje nowoczesny i efektywny sposób inwestowania dla każdego. Przygotujemy portfel na miarę Twoich potrzeb.