Szukaj
Close this search box.

Podsumowanie kwartału na rynkach

DRUGI KWARTAŁ 2024 – półrocze stabilnego wzrostu i niskiej zmienności

Pierwsza połowa 2024 roku za nami. Jaki był ten okres i czym zapisze się w pamięci inwestorów?

  • Koszt pieniądza wreszcie w dół,
  • Zwycięzca bierze wszystko,
  • Francja miesza w rynkowej układance,
  • Wybory w USA – z dużej chmury mały deszcz?

 

Po znakomitym dla inwestorów roku 2023 wydawało się, że kolejny rok może przynieść pewne schłodzenie nastrojów. Nic bardziej mylnego. Hossa zaskoczyła nawet najbardziej optymistycznych obserwatorów. Inwestorzy już teraz liczą dwucyfrowe zyski, a za nami dopiero pierwsze sześć miesięcy roku. Jednak nie wszyscy korzystają z tegorocznego rynku byka. Wzrosty na rynkach napędza wąska grupa spółek, a aktywni inwestorzy, którzy im nie zaufali, mogli zostać z niczym w tym roku. Dla pasywnych inwestorów na Portu ten problem jednak nie istnieje. Inwestowanie indeksowe pokazało w tym roku swoją pełną siłę. Wracając jednak do sytuacji na rynku akcji, inwestorzy w tym roku wyraźnie premiują największe spółki technologiczne, pozostawiając z tyłu inne branże oraz mniejsze przedsiębiorstwa. Również geograficznie przoduje USA oraz, co ciekawe, nadal Japonia. Niespodziewane wydarzenia polityczne we Francji, o których więcej piszemy w dalszej części materiału, zostawiły z tyłu europejskie parkiety.

Rok 2024 to także powrót zainteresowania złotem oraz kryptowalutami, choć trzeba przyznać, że było to głównie domeną pierwszych miesięcy roku, a ostatnio te klasy aktywów weszły w trend boczny. W tle cały czas pozostaje rynek obligacji, który mimo spadków inflacji oraz rozpoczęcia obniżek stóp procentowych przez największe banki centralne, nie przynosi w tym roku znaczących zysków inwestorom. Najważniejsze jednak, że w ogólnym rozrachunku każda z klas aktywów spełniła swoją rolę, generując inwestorom z ich zdywersyfikowanych portfeli znaczące stopy zwrotu. Co więcej, nie obserwowaliśmy dalszego umacniania się polskiego złotego do głównych walut, co także sprzyjało inwestorom na Portu, korzystającym z dobrodziejstwa globalnego rynku finansowego.

Dobre nastroje na rynkach przyniosły klientom Portu znaczące zyski. W ujęciu kwartalnym, stopy zwrotu z „Portfeli na miarę” Portu wynosiły od 1,8% do 3,3%, w zależności od profilu ryzyka. Roczne wyniki prezentują się lepiej, oferując inwestorom zwrot od 6,8% do 12,5%. Cieszy również niska zmienność wyników w ciągu kwartału, co sprzyjało początkującym i mniej doświadczonym inwestorom.

* wyniki inwestycyjne poszczególnych klientów mogą odbiegać od wyników portfeli modelowych z racji możliwego innego momentu startu inwestowania, wpłat/wypłat środków, różnych dni handlowych i uwzględnienia opłaty za zarządzanie.

Koszt pieniądza wreszcie w dół

Blisko rok trwało odliczanie do pierwszej obniżki stóp procentowych przez główne banki centralne. W końcu stało się to rzeczywistością. Europejski Bank Centralny obniżył w czerwcu koszt pieniądza o 25 punktów bazowych. Podobne kroki podjęły już także Szwajcaria, Szwecja, Kanada i Czechy. Inwestorzy nadal wyczekują podobnego ruchu ze strony USA i zapewne wkrótce także się go doczekają. Amerykańska Rezerwa Federalna zacznie obniżać stopy procentowe po wakacjach. Dla inwestorów niższy koszt pieniądza to istotna informacja. Trzymanie pieniędzy na depozytach i w krótkoterminowych papierach wartościowych staje się bowiem mniej atrakcyjne. Kapitał ten zacznie być zapewne przenoszony do bardziej ryzykownych aktywów, takich jak akcje i obligacje. Inwestorzy na Portu nie są jednak tym zaskoczeni, bowiem o konieczności dostosowania się do niższych stóp procentowych informowaliśmy już od wielu miesięcy.

Zwycięzca bierze wszystko

Rok 2024 przypomniał o jednej z fundamentalnych zasad kapitalizmu – zwycięzca bierze wszystko. Obserwujemy bowiem kontynuację trendu, w którym największe spółki i liderzy radzą sobie coraz lepiej, zostawiając w tyle podmioty średniej i mniejszej wielkości. Trendy te widać zarówno w zachowaniu spółek na całym rynku amerykańskim, w indeksie S&P500, jak i w branży półprzewodników. W pierwszym przypadku obserwujemy, jak indeks S&P500 zachowuje się lepiej niż jego odpowiednik dla 2000 małych spółek z USA – Russell 2000. Od początku roku R2K zyskał tylko kilka procent przy dwucyfrowej stopie zwrotu dla S&P500. Dwa, udział największych 5 czy 7 spółek w samym indeksie S&P500 stale rośnie. Ostatnie dane wskazują na rekordowe poziomy koncentracji. Trzy, widzimy, jak Nvidia zdominowała rynek półprzewodników, osiągając praktycznie monopolistyczną pozycję i generując bardzo wysokie marże.

Francja miesza w rynkowej układance

Decyzja prezydenta Francji Emmanuela Macrona o rozpisaniu przedterminowych wyborów zatrzęsła europejskimi akcjami. Rynek obawiał się bowiem dojścia do władzy Frontu Narodowego – partii Marine Le Pen, co w oczach inwestorów mogłoby podważyć zaufanie do gospodarki Francji, jak i całego projektu europejskiego. Wyniki pierwszej tury wyborów we Francji wydają się jednak wskazywać, że ryzyko to zostało co najmniej odroczone. Wszystko wskazuje bowiem na to, że Front Narodowy po drugiej turze wyborów (we Francji obowiązuje system jednomandatowy) nie uzyska niezbędnej większości w Zgromadzeniu Narodowym, choć partia ta uzyska największą liczbę mandatów. Ryzyko polityczne wraca jednak niespodziewanie na agendę w Europie, i to tuż przed wyborami w USA.

Wybory w USA – z dużej chmury mały deszcz?

Rynki finansowe do wyborów w USA podchodzą na razie relatywnie spokojnie. Podejścia tego nie zmieniła także ostatnia debata kandydatów Joe Bidena i Donalda Trumpa, która wskazała na wzrost poparcia dla tego drugiego. Dotychczas rynki postrzegały scenariusz powrotu byłego prezydenta USA do władzy jako negatywny, niemniej istnieje wiele powodów, dla których ostatecznie wybory w USA mogą przynieść z wielkiej chmury mały deszcz. Zwykle, największe zamieszanie na rynkach wywołują niespodziewane wydarzenia, które nagle zmieniają perspektywę inwestorów. W tym przypadku wszystkie karty są już na stole. Ponadto, Konstytucja USA przewiduje wiele bezpieczników, które mogą sprawić, że druga, i ostatnia kadencja Donalda Trumpa nie będzie miała istotnego wpływu na światową gospodarkę i wzrost zysków spółek.

Czego spodziewać się w dalszej części 2024 roku?

Stopy zwrotu zrealizowane przez inwestorów w ostatnich kwartałach wyglądają niezwykle imponująco. Wizja niższych stóp procentowych oraz gwałtowny rozwój sztucznej inteligencji pozwoliły rynkom osiągnąć nowe historyczne szczyty. Ryzyka zarazem pozostają znane i ograniczone. Gospodarka światowa nadal pozostaje na zwolnionym biegu, a ryzyka (geo)polityczne pozostają na agendzie. Niemniej jednak, nie są to tematy, które zatrzymałyby wzrost zysków spółek czy percepcję ryzyka przez globalnych inwestorów. Zawsze w takim momencie pojawia się jednak pytanie o możliwą korektę. Odpowiedzią na nią pozostaje dywersyfikacja. Zwłaszcza w kontekście opisanej wcześniej koncentracji indeksu S&P500, potrzeba wyjścia na inne rynki i inne segmenty spółek wydaje się konieczna. Portfele Portu na szczęście są zbudowane właśnie w taki sposób, pozwalając inwestorom spać spokojnie nawet w bardziej burzliwych czasach.

Zespół Portu

—————————————————————–

Niniejszy raport nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej, jest materiałem marketingowym. Wartość inwestycji może rosnąć lub spaść, zwrot z inwestycji nie jest gwarantowany. Wyniki uzyskane w przeszłości nie są gwarancją wyników w przyszłości.

Najnowsze artykuły

Lepsze miejsce dla Twoich pieniędzy

Uwolnij potencjał swojego kapitału. Konta oszczędnościowe nie chronią pieniędzy przed inflacją. Z kolei wysokie opłaty funduszy inwestycyjnych zabierają Twoje zyski. Na szczęście jest sposób, by inwestować lepiej – Ty decydujesz, a eksperci pracują dla Ciebie. Portu oferuje nowoczesny i efektywny sposób inwestowania dla każdego. Przygotujemy portfel na miarę Twoich potrzeb.