Czy wiesz, że Portu oferuje funkcję określania celu Twojej inwestycji? Inwestorzy mają z nami możliwość inwestowania z myślą o realizacji konkretnego projektu, czyli tak zwane „goal-based investing”. Kiedy określisz cel swojej inwestycji i oszacujesz jego koszty, Portu policzy jaką kwotę jednorazowo lub przy pomocy regularnych wpłat, będziesz musiał inwestować, by go osiągnąć.
Jest to proste narzędzie, które pozwoli Ci lepiej zaplanować swoją inwestycję oraz wytrwać w osiąganiu jej celu. W sekcji „Planowanie portfela” masz możliwość ustalić kwotę docelową, dzięki czemu Portu obliczy, jak wysoka powinna być kwota Twojej inwestycji początkowej i jak wysokie powinny być regularne wpłaty. Portu umie również ocenić, czy aktualnie ustalona kwota wpłat będzie wystarczyć do osiągnięcia celu czy może będzie trzeba dokonać korekty.
Instrumenty inwestycyjne oparte na celach są rozpowszechnione na całym świecie, a korzystają z nich głównie osoby inwestujące z jasną wizją na co chcą przeznaczyć zainwestowane środki i zyski z inwestycji w przyszłości. Takimi celami mogą być na przykład emerytura, zakup samochodu lub nieruchomości, a nawet chęć opłacenia swoim dzieciom studiów za granicą za kilka lat.
Sytuacja zaprezentowana na obrazku przedstawia przykład Agnieszki, która chce zapewnić swojemu trzynastoletniemu synowi Patrykowi, wysokiej jakości edukację za granicą, na przykład w Szwajcarii, gdzie sama spędza zimowe wakacje. Natomiast czesne za okres studiów na prestiżowym ST. Gallen kosztują w sumie około 100 000 złotych. Zanim syn ukończy szkołę średnią minie około 6 lat. Daje to Agnieszce czas na zgromadzenie funduszy i jednocześnie wyznacza horyzont inwestycyjny. Do początkowych 40 000 złotych, które Agnieszka planuje wpłacić jednorazowo na starcie, Portu zaleca jej dokonywać regularnych miesięcznych wpłat w wysokości 400 złotych, by mogła osiągnąć cel inwestycyjny. Alternatywnie może wpłacić jednorazowo 57 600 złotych, aby za 6 lat dosięgnąć planowanego celu finansowego inwestycji, bez konieczności dokonywania regularnych wpłat.
Co ważne z psychologicznego punktu widzenia, Agnieszka nazwała założony portfel zgodnie z celem, na który jest przeznaczony. Pomoże to jej pamiętać o tym, dlaczego inwestuje i na co będą przeznaczone pieniądze. Pomoże to ograniczyć to ryzyko wypłaty środków przed osiągnięciem wyznaczonego celu.
Parametry portfela można zmieniać na bieżąco, wystarczy otworzyć funkcjonalność „Planowanie portfela” na stronie ze szczegółami danej inwestycji i dokonać odpowiednich zmian. Nie zalecamy jednak dokonywania zmian w portfelu bez ważnego powodu.
Po ustawieniu kwoty docelowej i określeniu wysokości regularnych wpłat, Portu będzie śledzić rozwój portfela i kontrolować, czy inwestor jest na dobrej drodze do zrealizowania swojego celu. W celu obliczenia rekomendowanych kwot, Portu wykorzystuje zaawansowany model matematyczny, który opierając się na danych historycznych przewiduje różne scenariusze przyszłości i ich prawdopodobieństwo. Wysokość wpłat jest ustalana w taki sposób, aby oczekiwana wartość portfela w momencie upłynięcia horyzontu inwestycyjnego była równa kwocie docelowej. Ze względu na to, że model zawsze uwzględnia bieżące zmiany na rynku, zalecane kwoty mogą się zmienić. W przypadku potrzeby korekty wysokości wpłat, inwestor zostanie o tym powiadomiony i zaproponowane zostaną kwoty dostosowane wysokością do aktualnych danych rynkowych.
Twoim długoterminowym celem finansowym jest budowa domu lub godna emerytura lub chcesz po prostu pomnożyć swoje oszczędności? Załóż Portfel na miarę i sprawdź, ile będziesz musiał zainwestować, by osiągnąć swój cel. Jeśli Twoim celem jest zapewnienie dzieciom startu w dorosłość, wówczas załóż swojemu dziecku Konto dla dzieci już dziś i skorzystaj z najbardziej korzystnego produktu inwestycyjnego na rynku. Za prowadzenie konta dla dziecka zapłacisz tylko 0,25% od środków pod zarządzaniem rocznie, bez żadnych innych dodatkowych opłat.
—————————————————————–
Na co zwrócić uwagę po przeczytaniu tego artykułu?
– Artykuł nie jest rekomendacją inwestycyjną.
– Historyczne wyniki inwestycji nigdy nie są gwarancją przyszłych zwrotów.
– Inwestycje na rynkach kapitałowych są zawsze ryzykowne.
– Portu nie gwarantuje osiągnięcia zysków z inwestycji na rynkach kapitałowych.
– Nie jesteś pewien, jaki profil ryzyka jest dla Ciebie odpowiedni lub czy np. inwestowanie tematyczne jest dla Ciebie? Wypełnij naszą ankietę inwestycyjną, by to sprawdzić