Zainteresowanie kobiet inwestowaniem systematycznie rośnie, co obserwujemy również wśród naszych klientów. W 2025 roku kobiety stanowią już 47% wszystkich inwestorów na Portu w Polsce – to wzrost w porównaniu do lat poprzednich w 2024 roku odsetek ten wynosił 44%, rok wcześniej 37%. Dla porównania, w Czechach kobiety stanowią 37% klientów, a na Słowacji 33%. Jest to pozytywny trend wskazujący na rosnącą świadomość finansową Polek oraz większą otwartość na długoterminowe pomnażanie kapitału.
Portfele inwestycyjne Polek – bardziej konserwatywne
Pod względem zgromadzonych aktywów Polki mają zainwestowane na Portu średnio około 10 tys. złotych, co stanowi niespełna połowę środków, jakie inwestują u nas Polacy. W porównaniu z inwestorkami z Czech i Słowacji portfele Polek są również mniejsze, jednak należy pamiętać, że kobiety w tych krajach miały więcej czasu na budowanie swoich inwestycji – Portu działa na czeskim i słowackim rynku o kilka lata dłużej niż w Polsce, zatem zapewne z czasem różnice te będą malały.
Polskie inwestorki są bardziej konserwatywne w podejściu do ryzyka. Średni poziom ryzyka ich portfeli to 6 (z 10), podczas gdy Czeszki wybierają średnio 7, a Słowaczki – najbardziej skłonne do podejmowania ryzyka – aż 8. Ostrożność Polek znajduje odzwierciedlenie w ich preferencjach inwestycyjnych – częściej wybierają instrumenty o niższej zmienności. Warto zauważyć, że ich mniejsza skłonność do ryzyka jest zgodna z wynikami badań „Polak Inwestor 2024”, które wykazały, że kobiety mają większą awersję do strat niż mężczyźni i w związku z tym rzadziej wybierają bardziej ryzykowne aktywa, takie jak akcje czy kryptowaluty.
Systematyczność inwestowania – obszar do poprawy
Regularność inwestowania jest kolejnym istotnym aspektem. Polki wpłacają środki na swoje portfele średnio 7 razy w roku, podczas gdy Polacy robią to częściej – 9 razy. Jednak zarówno Czeszki, jak i Słowaczki wyraźnie przewyższają Polki pod tym względem, dokonując wpłat niemal co miesiąc – średnio 11 razy w roku. To pokazuje, że choć Polki systematycznie odkładają środki na inwestycje, ich podejście do regularności wpłat jest jeszcze dalekie od nawyków widocznych u naszych południowych sąsiadów.
Kobiety w świecie inwestycji – wciąż w mniejszości
Co ciekawe, mimo rosnącej liczby kobiet-inwestorek na Portu, w szerszym ujęciu ich udział w świecie inwestycji nadal pozostaje stosunkowo niski. W Ogólnopolskim Badaniu Inwestorów przeprowadzonym przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych pod koniec 2024 roku jedynie 8,1% uczestników badania stanowiły kobiety. Oznacza to, że mimo pozytywnych zmian, inwestowanie wciąż jest w Polsce domeną mężczyzn. Badanie „Polak Inwestor 2024” wskazuje jednak, że kobiety inwestorki mają wyższy poziom wykształcenia niż ich męscy odpowiednicy, co może sugerować, że świadomość finansowa wśród kobiet wzrasta, a ich udział w rynku inwestycyjnym będzie nadal rosnąć.
Dysproporcje pomiędzy kobietami a mężczyznami w zakresie kompetencji inwestycyjnych są widoczne nie tylko w Polsce, ale także na innych rynkach.
W zeszłym roku przeprowadziliśmy w Portu badanie Indeks Kompetencji Inwestycyjnych, przyglądaliśmy się kompetencjom inwestycyjnym Polaków, Czechów i Słowaków i w tym badaniu to mężczyźni wykazali się większą wiedzą i lepszymi umiejętnościami w zakresie inwestowania. Przyczyn tych różnic można się doszukiwać w obszarze wychowania i oczekiwań społecznych, lecz także w stosunku do ryzyka i poziomie zarobków. Według danych GUS Polki zarabiały średnio o 840 zł mniej od mężczyzn, to nie jest odosobniony przypadek, w całej UE kobiety zarabiają około 13% mniej niż mężczyźni. Nie dziwi zatem ich mniejsza aktywność na rynku kapitałowym, a jej wzrost jest pozytywnym zjawiskiem.
Chociaż kobiety w Polsce nadal inwestują mniejsze sumy niż mężczyźni i są ostrożniejsze w podejmowaniu ryzyka, ich rosnąca aktywność pokazuje, że bariera wejścia do świata inwestycji systematycznie maleje. W Portu staramy się im pomagać, tworzymy narzędzia inwestycyjne, które upraszczają proces inwestowania i eliminują konieczność posiadania zaawansowanej wiedzy finansowej. Automatyczne zarządzanie portfelem, dostosowanie poziomu ryzyka, niski próg wejścia oraz transparentność kosztów sprawiają, że inwestowanie jest bardziej przystępne, zwłaszcza dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z rynkiem kapitałowym. Rosnąca liczba inwestorek to pozytywny sygnał dla całego rynku, a ich długoterminowa obecność może przyczynić się do dalszej popularyzacji inwestowania wśród kobiet. Jeśli trend ten się utrzyma, w kolejnych latach możemy spodziewać się jeszcze większego zaangażowania Polek w budowanie swojego kapitału inwestycyjnego.
Chcesz poznać historię Pani Ani, która inwestuje już od kilku lat na Portu – przeczytaj wywiad, w którym dzieli się z nami w co i dlaczego inwestuje. A Ty rozpoczęłaś już swoją przygodę z inwestowaniem? 🙂 Dołącz do końca marca do tysięcy inwestorek na Portu i inwestuj przez 6 miesięcy bez opłat. By skorzystać z promocji przy rejestracji wpisz kod “zima2025” lub zarejestruj się przez ten link. Regulamin promocji znajdziesz tutaj.
—————————————————————–
Na co zwrócić uwagę po przeczytaniu niniejszego artykułu?
– Artykuł nie jest rekomendacją inwestycyjną, a Portu nie świadczy usługi doradztwa inwestycyjnego.
– Historyczne wyniki inwestycji nigdy nie są gwarancją przyszłych zysków.
– Inwestycje na rynkach kapitałowych są zawsze ryzykowne, a Portu nie gwarantuje osiągnięcia zysków z inwestycji.
– Nie jesteś pewien, jaki profil ryzyka jest dla Ciebie odpowiedni? Wypełnij naszą ankietę inwestycyjną, by to sprawdzić.
– Artykuł jest materiałem marketingowym.