Szukaj
Close this search box.

Inwestowanie w prosty sposób: #6 Jak zacząć inwestować?

Inwestowanie jest łatwiejsze niż się wydaje. Ponadto jest to świetne narzędzie do osiągnięcia stabilności finansowej i budowania długoterminowego bogactwa. Niezależnie od obecnej sytuacji finansowej i Twojej wiedzy, kilka ponizszych kroków pomoże Ci zacząć inwestować i efektywniej zarządzać swoimi finansami.

Ważne jest jednak, aby od samego początku zdawać sobie sprawę, że inwestowanie nie służy do tego, aby wzbogacić się z dnia na dzień. Inwestowanie jest długoterminowym sposobem na pomnażanie oszczędności, które pomoże Ci osiągnąć cele w przyszłości i budować bogactwo krok po kroku. W kolejnej części z cyklu Inwestowanie w prosty sposób dokonujemy przeglądu podstawowych kroków, które należy wykonać, aby inwestować pewnie i skutecznie.

1. Zdobądź podstawową wiedzę

Przed rozpoczęciem inwestowania ważne jest, aby zrozumieć podstawowe terminy i pojęcia inwestycyjne. Spróbuj przeczytać dobre książki na temat inwestowania, przeglądaj odpowiednie blogi w Internecie i oglądaj filmy edukacyjne lub słuchaj podcastów. Pomoże Ci to zdobyć podstawowe zrozumienie różnych typów aktywów inwestycyjnych (akcje, obligacje, nieruchomości itp.), uświadomić sobie powiązane z nimi ryzyka i wyobrazić potencjalne zwroty.

2. Wyznacz cele finansowe

Zanim zaczniesz inwestować, zadaj sobie podstawowe pytanie: Dlaczego chcę inwestować? Czy chcesz zapewnić sobie godną emeryturę? Czy próbujesz zaoszczędzić na edukację dla swoich dzieci, czy po prostu budujesz rezerwę na czarną godzinę? Wyznaczenie sobie jasnych celów pomoże wybrać odpowiednią strategię inwestycyjną. Minimalnym celem finansowym w inwestowaniu powinno być co najmniej zabezpieczenia kapitału przed negatywnym wpływem inflacji.

3. Ustal budżet i stwórz fundusz awaryjny

Zanim zaczniesz inwestować, upewnij się, że możesz oprzeć się na odpowiednio silnych fundamentach. Po pierwsze, stwórz budżet, aby wiedzieć, ile możesz regularnie inwestować. Ponadto, jeśli nie masz jeszcze funduszu awaryjnego, zalecamy jego utworzenie. Pamiętaj, że taka rezerwa finansowa powinna pokrywać od 3 do 6 miesięcy wysokości Twoich wydatków. Rezerwa będzie służyć jako poduszka finansowa na wypadek niespodziewanych zdarzeń.

4. Stwórz plan inwestycyjny

Inwestowanie nie powinno być spontaniczne, ale powinno być starannie przemyślanym procesem. Stwórz plan inwestycyjny, który określa, ile pieniędzy będziesz inwestować, jak często i w jakie aktywa. Następnie wybierz odpowiednie inwestycje. Nie zapomnij o odpowiedniej dywersyfikacji, czyli o rozłożeniu inwestycji pomiędzy różne klasy aktywów, takich na przykład jak akcje i obligacje. Pozwoli to znacznie obniżyć ryzyko związane z inwestycją.

5. Wybór odpowiednich inwestycji

Wybierz inwestycje dopasowane do Twoich celów i tolerancji ryzyka. Akcje oferują potencjał wyższych zwrotów, ale przy tym wyższe ryzyko. Obligacje są za to mniej ryzykowne, ale zazwyczaj oferują niższe zwroty. Jeśli nie masz pewności, które aktywa są odpowiednie dla Twojej inwestycji, zalecamy wypełnienie ankiety inwestycyjnej Portu.

6. Korzystaj z nowoczesnych narzędzi inwestycyjnych

Dzisiejszy świat oferuje szeroką gamę wyrafinowanych i nowoczesnych narzędzi inwestycyjnych dostępnych na wyciagnięcie ręki. Możesz teraz inwestować online, kiedy chcesz i to nawet w zaciszu własnego domu. Coraz popularniejsze staje się również korzystanie z platform robodoradców inwestycyjnych. Dzięki wypełnionej przez Ciebie ankiecie inwestycyjnej, robodoradca może wygenerować inwestycję dopasowaną do Ciebie, zrównoważyć Twój portfel, a nawet przygotować dokumenty podatkowe. W dodatku, dzięki inteligentnej automatyzacji, cały proces nie wymaga od Ciebie żadnego wysiłku oprócz trzymania się planu inwestycyjnego oraz przesyłania regularnych wpłat. Inwestowanie nigdy nie było bardziej dostępne.

7. Regularny przegląd i korekty

Pamiętaj, że inwestowanie nie jest jednorazowym procesem i od czasu do czasu wymaga rewizji tego, czy wszystko idzie zgodnie z planem. Zalecamy, abyś raz na jakiś czas powracał do swojego planu inwestycyjnego, aby ocenić, jak radzisz sobie na drodze do osiągnięcia swoich celów finansowych. Inwestując z robodoradcą nie byłoby to, aż tak istotne, ponieważ to on zarządza inwestycją. Niemniej jednak, warto orientować się, kiedy na przykład należy dokonać rebalancingu, czy rozpocząć obniżanie ryzyka inwestycji zbliżając się do upłynięcia horyzontu inwestycyjnego.

 

Inwestowanie jest kluczem do niezależności finansowej i budowania bogactwa. Ważne jest, aby zacząć jak najwcześniej, nawet od mniejszych kwot. To nie jest tak, że inwestowanie jest tylko dla bogatych. Wraz ze wzrostem wiedzy i doświadczenia, można stopniowo wypróbowywać bardziej złożone instrumenty inwestycyjne, które uzupełnią Twój portfel. Jednocześnie bądź cierpliwy i inwestuj mądrze. Brakuje Ci pewności, co do swojej wiedzy finansowej? Rozwiąż nasz krótki quiz na temat kompetencji inwestycyjnych, aby dowiedzieć się jak prezentujesz się na tle innych.

—————————————————————–

Na co zwrócić uwagę po przeczytaniu artykułu?

– Artykuł nie jest rekomendacją inwestycyjną, a Portu nie świadczy usługi doradztwa inwestycyjnego.

– Historyczne wyniki inwestycji nigdy nie są gwarancją przyszłych zysków.

– Inwestycje na rynkach kapitałowych są zawsze ryzykowne.

– Portu nie gwarantuje osiągnięcia zysków z inwestycji.

– Nie jesteś pewien, jaki profil ryzyka jest dla Ciebie odpowiedni? Wypełnij naszą ankietę inwestycyjną, by to sprawdzić.

– Niniejszy artykuł jest materiałem marketingowym.

Najnowsze artykuły

Lepsze miejsce dla Twoich pieniędzy

Uwolnij potencjał swojego kapitału. Konta oszczędnościowe nie chronią pieniędzy przed inflacją. Z kolei wysokie opłaty funduszy inwestycyjnych zabierają Twoje zyski. Na szczęście jest sposób, by inwestować lepiej – Ty decydujesz, a eksperci pracują dla Ciebie. Portu oferuje nowoczesny i efektywny sposób inwestowania dla każdego. Przygotujemy portfel na miarę Twoich potrzeb.