Szukaj
Close this search box.

#38 – Giełdy na nowych rekordach

Dobre nastroje na rynkach finansowych utrzymują się. Co prawda niektóre klasy aktywów, jak kryptowaluty i złoto złapały zadyszkę, jednak akcje nadal kierują się na północ. Amerykański indeks S&P 500 przebił poziom 5200 punktów i od początku roku zyskał już 9,9%. Jeszcze lepiej sytuacja wygląda na technologicznym Nasdaq, który zyskał w tym roku 10,9%. Globalnym liderem kolejny już miesiąc pozostaje Japonia, ze wzrostem indeksu Nikkei o 22,0% od początku roku. Na nieco skromniejsze zyski mogą liczyć inwestorzy w Europie, choć tam również hossa nie odpuszcza. Niemiecki Dax zyskał od początku roku 8,5%. Na drugim biegunie znajdują się chińskie akcje, które nie dają na razie powodów do zadowolenia. Indeks HangSeng stracił od początku roku -1,1%.

Fed nie zmienia stóp procentowych. Amerykański Bank Centralny (Fed) nikogo nie zaskoczył utrzymując główną stopę procentową w przedziale 5,25-5,50%. Stopy procentowe pozostają zatem na najwyższym poziomie od 23 lat, a Fed nie zmieniał stóp przez 5 posiedzeń z rzędu. Decyzja nie była zaskoczeniem dla inwestorów, a amerykańskie giełdy kontynuowały wzrosty z poprzednich tygodni. Bankierzy centralni w dalszym ciągu planują trzy obniżki stóp procentowych w tym roku.

Japonia podnosi stopy procentowe. Bank centralny Japonii podniósł stopy procentowe po 17 latach, co oznacza ważną zmianę w polityce pieniężnej tego kraju. Stopy procentowe podniesiono symbolicznie z poziomu -0,1% do zakresu od 0,0% do 0,1%. Japonia, jako ostatni kraj na świecie, porzuciła więc reżim ujemnych stóp procentowych. Kraj kwitnącej wiśni stosował zerowe bądź ujemne stopy procentowe, aby pobudzić swoją gospodarkę znajdującą się w stagnacji. Dokonana podwyżka daje nadzieję, że w tym kraju nastąpi powrót do normalnego cyklu koniunkturalnego.

Nowa nadzieja w UE? Nastroje konsumentów w UE osiągnęły najwyższy poziom od ponad 2 lat, choć nadal znajdują się na poziomach istotnie niższych niż przed rozpoczęciem wojny na Ukrainie. W marcu wzrósł także wskaźnik menadżerów logistyki PMI. Odczyt za obecny miesiąc osiągnął najwyższą wartość od 9 miesięcy i znalazł się tuż poniżej linii oddzielającej oczekiwania dotyczące recesji i wzrostu gospodarczego (50 punktów).

Apple i Gemini. Apple odpierając zarzuty, iż nie nadąża za rozwojem sztucznej inteligencji zamierza wprowadzić w iPhone’ach model AI Gemini dostarczony przez Google. Decyzja ta następuje po tym, jak Apple po 10 latach ostatecznie pozbył się projektu inteligentnego samochodu i chce skupić się na nowej, przyszłościowej branży. Apple chce licencjonować Gemini na kilka nowych funkcji w nadchodzącym systemie iOS 18, który ma bazować na własnych modelach sztucznej inteligencji Apple.

Klan Gucci zgłasza problemy. Luksusowa marka Gucci odnotowała 20% spadek sprzedaży, zwłaszcza w Azji radziła sobie znacznie gorzej. W odpowiedzi akcje spółki-matki Kering, do której należą także takie marki jak Bottega Veneta, Yves Saint Laurent i Balenciaga, spadły o 14%, co jest największym spadkiem od 1992 roku. Akcjonariusze musieli się jednak do tego przyzwyczaić. Akcje Keringa straciły jedną czwartą wartości w ciągu pięciu lat, podczas gdy konkurencyjne grupy luksusowe LVMH i Hermés zyskały odpowiednio 170% i 311%.

Ogromny zysk Aramco. W zeszłym tygodniu gigant naftowy Saudi Aramco ujawnił swoje zyski za 2023 rok. Firma odnotowała oszałamiający zysk w wysokości 121,3 miliarda dolarów, przewyższając łączne zyski gigantów technologicznych i konsumenckich, takich jak Meta, Nvidia, Visa, Tesla, McDonald’s i Costco. Choć jest to spadek o 25% w porównaniu z rokiem poprzednim, kiedy Aramco zarobiło 161,1 miliarda dolarów, kwota ta stanowi drugi najwyższy zysk netto firmy w historii.

Saudi AI. Arabia Saudyjska chce stworzyć własny fundusz sztucznej inteligencji o wartości 40 miliardów dolarów. Byłby to największy tego typu fundusz na świecie. Środki na działalność funduszu miałyby zostać dostarczone przez państwowy fundusz majątkowy Arabii Saudyjskiej PIF (Public Investment Fund), którego celem jest dywersyfikacja dochodów królestwa z ropy. Saudowie chcą także zaprosić do pomocy dużych inwestorów venture capital, takich jak np. Andreessen Horowitz.

USA pozywają Apple. Według Departamentu Sprawiedliwości USA i kilku stanów USA Apple utrzymuje pozycję monopolisty. Mówi się, że konsumenci płacą z tego powodu wyższe ceny i dlatego postanowili złożyć pozew przeciwko technologicznemu gigantowi. Apple blokuje międzyplatformowe aplikacje do przesyłania wiadomości na iPhone’ach, ogranicza kompatybilność ze smartwatchami innych firm lub działa na niekorzyść aplikacji ze źródeł innych niż App Store. W odpowiedzi na tę wiadomość akcje Apple spadły o prawie 3%, podczas gdy szerszy rynek rósł.

Reddit to the moon? Akcje portalu społecznościowego Reddit zakończyły pierwszy dzień notowań na nowojorskiej giełdzie zyskiem na poziomie 48%. Jest to pierwszy sygnał ponownego zainteresowania pierwszymi ofertami publicznymi (IPO). Popularność Reddita rosła w ostatnich latach głównie na fali tzw. meme-stocks, czyli oderwanej od rzeczywistości spekulacji inwestorów indywidualnych na małych amerykańskich spółkach (np. GameStop). Mimo wzrostów cen akcji w IPO, wycena Reddit znajduje się jednak na poziomach znacznie niższych niż gdy inwestorzy prywatni wyceniali spółkę jeszcze w 2021 roku. Warto także pamiętać, że inwestowanie w tylko jedną taką akcję jest ryzykowne, a inwestorzy ryzykują utratę pieniędzy.

Nvidia jeszcze silniejsza. Firma dominująca w branży producentów chipów sztucznej inteligencji, Nvidia, wprowadziła nowy, mocniejszy chip. B200 „Blackwell” ma być aż 30 razy szybszy od swojego poprzednika. Spółka ma już 80% udziału w tym rynku i liczy na ugruntowanie swojej dominującej pozycji. Tylko w tym roku akcje spółki zyskały prawie 90%, a w ciągu ostatniego roku ponad 240%. Szaleństwo AI jeszcze się nie skończyło.

Pęka bańka na rynku nieruchomości w Chinach. Z trudnościami w spłacie zadłużenia zmaga się kolejny chiński deweloper, Riadiance. Po upadku Evergrande i problemach Country Garden to kolejny dowód na problemy na chińskim rynku nieruchomości, którego bańka pęka. Radiance nie spłaciła w terminie obligacji o wartości 300 milionów dolarów. Chiński indeks Hang Seng zareagował na tę wiadomość spadkiem o 2,2%. Gdzie towarzysze w Chinach popełnili błąd?

Koniec jedzenia z Rosji? Komisja Europejska przygotowuje cła na niektóre rosyjskie i białoruskie produkty rolne. Mówi się, że chce uspokoić rolników, którzy domagają się zmian przewidzianych w Zielonym Ładzie, mających na celu przeciwdziałanie zmianom klimatycznym. Rolnicy chcą także przywrócenia ceł na import produktów rolnych z Ukrainy.

Etiopczycy milionerami. Bankomaty w Etiopii udostępniły ludziom za darmo 41 milionów dolarów. Błąd techniczny pozwolił im wypłacić znacznie większe kwoty, niż ludzie mieli na swoich kontach. Po tym incydencie państwowy Ethiopian Commercial Bank zwrócił się do klientów o zwrot pieniędzy. Jak powiedzieliby nasi – takiego …!

Powrót do płyt CD? Chińscy naukowcy opracowali nowy rodzaj dysku optycznego, który może pomieścić do 125 TB danych. To mniej więcej tyle, ile 15 000 płyt DVD. Dla porównania, niektóre dyski USB mieszczą 1 TB, a dyski twarde (HDD) do 16 TB. Nowe dyski optyczne kilkakrotnie przewyższają wszystkie obecne alternatywy dzięki większej gęstości danych uzyskanej dzięki zapisowi na poziomie molekularnym.

Praca w cenie. Wzrost płac w sektorze przedsiębiorstw (czyli pokrywający około 40% polskich pracowników) wyniósł w lutym aż 12,9% r/r. Oznacza to, iż płace realne, czyli po uwzględnieniu inflacji wzrosły o 9,8% r/r. Skala wzrostu płac realnych osiągnęła w ostatnim czasie „astronomiczne” poziomy. Zbiegły się tutaj silne podwyżki płacy minimalnej oraz podwyżki w sektorze budżetowym, które nie pozostają bez wpływu także na pozostałe segmenty rynku pracy, jak i wyjątkowo niskie globalne momentum inflacji w ostatnim czasie. Więcej środków w portfelu to więcej środków do inwestowania!

Wracamy do zakupów. Wyższe płace to także więcej zakupów. Sprzedaż detaliczna wzrosła w lutym o 6,1% r/r. Powrót do zakupów jest jednak specyficzny, bowiem obserwujemy znaczące różnice w decyzjach zakupowych konsumentów. Ciepła pogoda w lutym miała istotny wpływ na słabą sprzedaż odzieży, nadal średnio radzą sobie także segmenty związane z rynkiem nieruchomości, jak meble, rtv i agd. Z kolei bardzo mocno rośnie sprzedaż pojazdów samochodowych, które po kilku latach problemów z dostępnością na nowo pojawiły się w salonach.

Finanse za skomplikowane. Badanie „Poziom wiedzy finansowej Polaków” przeprowadzone przez CBM Indicator na zlecenie Warszawskiego Instytutu Bankowości i Fundacji GPW pokazuje, że 37% mieszkańców Polski określa swoje umiejętności finansowe jako niskie lub bardzo niskie. Robodoradztwo może okazać się pomocne w tej sytuacji. 38% uczestników Badania Kompetencji Inwestycyjnych Portu stwierdziło bowiem, że robodoradztwo ma potencjał w przezwyciężeniu problemu niedostatecznej wiedzy inwestycyjnej.

Shorty z Reserved? Właściciel marek Reserved, Cropp, Mohito, House i Sinsay, polska spółka LPP, przeżywa trudne chwile. W piątek 15 marca, amerykański ośrodek analityczny Hindenburg Research opublikował 80-stronnicowy raport twierdzący, iż spółka LPP nie wycofała się z prowadzenia biznesu w Rosji, a transakcje sprzedaży rosyjskich spółek z 2022 roku były pozorne. Hindenburg Research zajął także krótką pozycję na akcjach spółki (pozycje, która zarabia na spadkach cen akcji). W reakcji na raport kurs akcji LPP spadł w piątek o 36%. W poniedziałek LPP zorganizowała konferencję prasową, na której odpierała zarzuty short sellera, co pozwoliło na poprawę sentymentu i odbicie kursu o 21%. W sprawie pozostaje wiele wątpliwości i inwestorzy będą pilnie obserwować informacje z LPP w najbliższym czasie. To także ważna lekcja, że inwestowanie w pojedynczne spółki jest dużo bardziej ryzykowne, niż w zdywersyfikowane fundusze ETF.

 

Miłego tygodnia! 

 


NOWOŚCI NA BLOGU

Boeing – jeden z władców przestworzy

W naszej serii poświęconej poszczególnym spółkom będącym w ofercie Własnych strategii, tym razem przyglądamy się Boeingowi. Spółka ta jest niewątpliwie jedną z najważniejszych firm na świecie, ponieważ obecnie istnieją tylko dwie firmy, które są w stanie dostarczać samoloty umożliwiające szybkie podróżowanie po całym globie..


Przegląd FinTech – BlackRock uruchamia tokenizowany fundusz na blockchainie i inne aktualności ze świata FinTech

Zapraszamy do lektury  podsumowanie najciekawszych wiadomości ze świata FinTech z ubiegłego tygodnia

Najnowsze artykuły

Lepsze miejsce dla Twoich pieniędzy

Uwolnij potencjał swojego kapitału. Konta oszczędnościowe nie chronią pieniędzy przed inflacją. Z kolei wysokie opłaty funduszy inwestycyjnych zabierają Twoje zyski. Na szczęście jest sposób, by inwestować lepiej – Ty decydujesz, a eksperci pracują dla Ciebie. Portu oferuje nowoczesny i efektywny sposób inwestowania dla każdego. Przygotujemy portfel na miarę Twoich potrzeb.