#28 – Obligacje na 5

Wydarzenia krajowe przysłoniły w ostatnim czasie sytuację na globalnych rynkach finansowych. Trudno się też dziwić, gdyż giełdy w Nowym Jorku, Frankfurcie czy Tokio niespecjalnie rozpieszczały inwestorów. Indeks największych amerykańskich spółek S&P500 spadł w ostatnim tygodniu o -3,4%, a technologiczny NASDAQ o -4,0%. Podobnej skali spadki obserwowaliśmy też w Europie i Azji. Niemiecki DAX stracił -3,4%, francuski CAC -3,0%, japoński Nikkei -3,2%, a chiński Chang-Seng -3,4%. Indeksy akcji od początku roku nadal znajdują się jednak na solidnych plusach. Amerykański NASDAQ, mimo trwającej korekty, zyskał w tym roku 34%. Spadki cen obserwowaliśmy również na rynku obligacji. In plus zaskoczyło z kolei złoto, które zyskało na fali ryzyk geopolitycznych związanych z kryzysem na Bliskim Wschodzie. Zbliżający się debiut funduszu ETF na Bitcoin pomógł także głównej kryptowalucie wrócić powyżej 30000 USD. Po fali umocnienia złotego wywołaną wynikami wyborów parlamentarnych za euro płacimy 4,46, a za dolara 4,20.

Rentowność obligacji najwyższa od 2007 r. Rentowność 10-letnich amerykańskich obligacji skarbowych wzrosła do poziomu 5,0%, przekraczając lokalne maksima z początku miesiąca. Ich ceny, które poruszają się w przeciwnym kierunku, naturalnie spadają. Kupując 10-letnie obligacje rządu USA, inwestorzy mogą dziś liczyć na około 50% zwrotu w ciągu 10 lat. Solidna konkurencja dla innych klas aktywów, w tym akcji, i kolejny powód do dywersyfikacji portfela.

Sezon wyników. Trwa okres, w którym amerykańskie spółki giełdowe raportują swoje zyski za trzeci kwartał tego roku. Ze spółek, z których możecie korzystać w ramach Własnych strategii Portu wyniki zaprezentowali m.in Johnson & Johnson, Bank of America, Procter & Gamble, Tesla czy Netflix. Największe pozytywne zaskoczenie na inwestorach zrobił gigant streamingu – Netflix. W tym tygodniu wyniki zaprezentują także Google, Microsoft, Facebook i Amazon.

Ceny w górę, kurs w górę. Netflix, lider globalnego rynku streamingowego, ogłosił dobre wyniki finansowe za trzeci kwartał 2023 roku. Spółka pozytywnie zaskoczył inwestorów, zwłaszcza w obszarze wzrostu użytkowników (247,2 mln użytkowników), jak i kolejnym podniesieniem cen. Spółka musi być przekonana, że wzrost biznesu, jak i kontent, który platforma przygotowuje na kolejne miesiące, pozwoli na akceptację wyższego cennika przez klientów. W danych o wzroście użytkowników widać również, iż kończy się powoli popandemiczne spowolnienie. Netflix borykał się bowiem z sytuacją, w której bardzo duży przyrost użytkowników w latach 2020-2021 istotnie spowolnił wzrost platformy w kolejnych kwartałach. Widać, że spółka ma to już za sobą. Ceny za korzystanie z platformy wzrosną w USA, Wielkiej Brytanii i Francji. W USA plan podstawowy kosztować będzie 11,99 USD (niedostępny już dla nowych subskrybentów), a plan premium 22,99 USD. Wersja z reklamami kosztować będzie 6,99 USD. Netflix podniósł ceny w USA ostatni raz w styczniu 2022 roku.

Magiczna siódemka. Siedem firm o największej kapitalizacji rynkowej w USA stanowi rekordowe prawie 30% indeksu S&P 500. Są to nikt inny jak Apple, Microsoft, Alphabet, Amazon, Nvidia, Meta (czyli Facebook) i Tesla. Pozostałe 493 przedsiębiorstwa stanowią zatem pozostałe 70%. Ta dysproporcja zawsze była widoczna w indeksie. Jednak obecnie jest to najwyższy wynik w historii.

Wojna chipowa się nasila. Rząd USA nałożył nowe ograniczenia na eksport chipów i sprzętu do ich produkcji do Chin. Rok temu Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na chipy, których celem było ograniczenie zdolności Chin do rozwijania zaawansowanej sztucznej inteligencji. Sankcje te zawierały jednak luki prawne, które umożliwiały chińskim firmom dalsze kupowanie i produkcję chipów używanych do uczenia niektórych z najbardziej zaawansowanych algorytmów sztucznej inteligencji na świecie. W odpowiedzi akcje Nvidii spadły w ubiegłym tygodniu o ponad 10%.

Samochodem na Sycylię. Włochy przeznaczą 12 miliardów euro na budowę mostu pomiędzy kontynentem a Sycylią. W ten sposób ożywią projekt, który wydawał się definitywnie porzucony dziesięć lat temu. Most powinien mieć około pięciu kilometrów długości. Oczekuje się, że jego środkowa rozpiętość będzie wynosić 3,3 km, co przekroczy istniejącą rekordową rozpiętość mostu Çanakkale z 1915 r. przez Dardanele w Turcji, która wynosi 2,02 km.

Gotowe po 2 latach. Activision Blizzard jest obecnie w 100% własnością Microsoftu. Firma Billa Gatesa sfinalizowała przejęcie producenta gier Call of Duty za 69 miliardów dolarów, co jest największą transakcją w historii branży gier. Cały proces rozpoczął się dwa lata temu, jednak został opóźniony przez protesty producenta PlayStation, firmy Sony.

Country Garden w tarapatach. Największy prywatny deweloper w Chinach stanie się prawdopodobnie kolejnym gigantem na chińskim rynku nieruchomości, który nie spłaci swoich zagranicznych długów. Jest to zadłużenie na 11 miliardów dolarów i kolejne 6 miliardów dolarów w pożyczkach zagranicznych. Bankructwo Country Garden oznaczałoby zatem jedną z największych, po historii Evergrande, restrukturyzacji zadłużenia w Chinach. Problemy na chińskim rynku nieruchomości mają duży wpływ na całą gospodarkę państwa środka, ponieważ sektor ten odpowiada za prawie jedną czwartą gospodarki Chin.

Czy X zniknie z UE? Elon Musk rozważa zakończenie funkcjonowania portalu społecznościowego X (dawniej Twitter) na terenie Unii Europejskiej, w związku z wymaganiami UE stawianymi operatorom podobnych platform w zakresie zamieszczanych na nich treści. Chociaż miliarder później zaprzeczył, Musk jest prawdopodobnie zirytowany unijnym rozporządzeniem dotyczącym usług cyfrowych, które Bruksela przyjęła w sierpniu. Nowa dyrektywa określa pewne zasady ograniczania treści nienawistnych lub szkodliwych.

Słowacja przoduje w Internecie. Według Cable.co.uk Tajwan przoduje pod względem szybkości łączy szerokopasmowych ze średnią prędkością pobierania wynoszącą 153,51 Mb/s, nieco wyprzedzając drugą na liście Francję. W zeszłym roku Tajwan również zajął pierwsze miejsce w tym zestawieniu. W tamtym czasie średnia prędkość wynosząca 135,88 Mb/s była znacznie niższa, co świadczyło o szybkim postępie. Ciekawa była jednak także Słowacja, która zajęła 4. miejsce.

Polska w cenie. Ceny polskich aktywów wyraźnie wzrosły po ogłoszeniu wyników wyborów parlamentarnych. Wzrosty obserwowaliśmy zarówno na rynkach akcji, gdzie prym wiodły banki i spółki kontrolowane przez Skarb Państwa, jak i na rynku obligacji. Umocnił się także polski złoty. Inwestorzy liczą, że nowy rząd obierze bardziej europejski kierunek, pozwalając na odblokowanie środków z Krajowego Planu Odbudowy, jak i na lepsze zarządzanie giełdowymi spółkami Skarbu Państwa.

Paliwowa gorączka zakupowa. Sprzedaż detaliczna spadła we wrześniu o -0,3% r/r, lecz był to wynik dużo lepszy od oczekiwań analityków, którzy spodziewali się spadku o -2,0% r/r. Dane o sprzedaży za wrzesień okazały się być wyjątkowo dobre, ale trzeba pamiętać o specjalnym charakterze poprzedniego miesiąca. Bardzo mocno wzrosła bowiem sprzedaż paliw, co związane było oczywiście z przedwyborczą sytuacją na tym rynku. Ta sytuacja znormalizuje się w kolejnych miesiącach. Z drugiej strony bardzo słabo wypadła sprzedaż odzieży i obuwia, co było związane z wyjątkowo ciepłym wrześniem. Trudno więc z wrześniowego odczytu wyciągać jakieś istotne wnioski na przyszłość.

Online czy offline? Według danych Głównego Urzędu Statystycznego dostęp do internetu posiadało w tym roku 93,3% gospodarstw domowych, tyle samo co przed rokiem W 2023 r. zakupów przez internet w Polsce dokonało 64,3% osób w wieku 16-74 lata (wobec 64,6% w 2022 r.). Z kolei udział sprzedaży przez internet w sprzedaży detalicznej wyniósł we wrześniu 8,3%.

Do celu nadal daleko. Poznaliśmy wszystkie oficjalne odczyty inflacji w Europie za wrzesień według metodologii Eurostatu. Najwyższa inflacja cały czas pozostaje na Węgrzech (12,2% r/r), najniższy odczyt zanotowano zaś w Holandii (-0,3 r/r). Dla całej UE inflacja wyniosła 4,9% r/r. W Polsce z kolei inflacja HICP wyniosła 7,7% r/r. Choć inflacja spada i w niektórych krajach osiąga coraz to niższe poziomy, to w ujęciu zagregowanym strefie euro i Unii Europejskiej nadal daleko do osiągnięcia celu inflacyjnego.

Konsumenci coraz bardziej świadomi. Według badania konsumenckiego Origo Group na zlecenie Stena Recycling czterech na pięciu Polaków (81%) przywiązuje dużą wagę do tego, aby produkty były wytwarzane z materiałów pochodzących z recyklingu, a 60% jest skłonna dostosować swoją konsumpcję i nawyki, aby zmniejszyć wpływ na klimat. Jednocześnie trzech na pięciu konsumentów (64%) chce, aby informacja dotycząca całkowitej emisji CO2 cyklu życia produktów była dostępna. Swoje nawyki można również zmienić w inwestowaniu. W Portu dostępne jest Odpowiedzialne inwestowanie ESG.

 

Miłego tygodnia!

 


NOWOŚCI NA BLOGU

Stracona chińska dekada czy koniec epoki?

Druga połowa XX wieku oraz początek XXI wieku to okres nieustającego wzrostu gospodarczego Chin, który uczynił z kraju smoka supermocarstwo. Już w latach 80 ze względu na dużą liczbę ludności nie stroniącej od ciężkiej pracy chińska gospodarka plasowała się na 7 miejscu w światowych rankingach.


Akademia Portu – Podsumowanie trzeciego kwartału na rynkach

Co wydarzyło się na rynkach przez wakacje? Czy warto wejść teraz w obligacje? Dlaczego dolar się wzmacnia? Jak wzrost cen ropy ma się do prób odejścia rynku od paliw kopalnych? Czy sztuczna inteligencja dalej ciągnie rynki do góry? Omawiamy w najnowszym materiale


Przedstawiamy Johnson & Johnson – 140 lat sukcesu

Johnson & Johnson (J&J) to amerykańska międzynarodowa korporacja założona w 1886 roku przez braci Johnson. Początkowo zajmowała się produkcją plastrów, ale bardzo szybko rozszerzyła swoją działalność na szeroko pojętą branżę farmaceutyczną.

Najnowsze artykuły

Lepsze miejsce dla Twoich pieniędzy

Uwolnij potencjał swojego kapitału. Konta oszczędnościowe nie chronią pieniędzy przed inflacją. Z kolei wysokie opłaty funduszy inwestycyjnych zabierają Twoje zyski. Na szczęście jest sposób, by inwestować lepiej – Ty decydujesz, a eksperci pracują dla Ciebie. Portu oferuje nowoczesny i efektywny sposób inwestowania dla każdego. Przygotujemy portfel na miarę Twoich potrzeb.