Większość światowych indeksów akcyjnych zamknęła pierwszy tydzień kwietnia na podobnych wartościach jak tydzień wcześniej. Indeks S&P 500 wzrósł w ciągu ostatniego tygodnia o 0,9%, wyprzedzając indeks technologiczny Nasdaq Composite, który zyskał 0,2%. W Europie indeks Euro Stoxx 600 zyskał 0,24%. Inwestorzy sprzedawali jednak akcje wchodzące w skład japońskiego indeksu Nikkei 225, przez co stracił on 1,9%. Z drugiej strony chiński indeks Hang Seng wzrósł o 0,1%. Na rynku obligacji z kolei nadal obserwowaliśmy drobne wzrosty cen.
OPEC+ dolał oliwy do ognia. Członkowie kartelu naftowego OPEC+, zrzeszającego największych producentów ropy naftowej, umówili się, że zmniejszą ilości wydobywanej ropy. Nieoczekiwany ruch spowodował, że cena surowca wzrosła o 10% w ciągu tygodnia. To dobra wiadomość dla spółek wydobywczych, które po raz kolejny zanotują wzrost zysków. Zła jednak dla naszych portfeli. Będzie to mieć w krótkim terminie wpływ zarówno na ceny benzyny, jak i oleju napędowego, co może również ponownie zwiększyć presję inflacyjną.
Kryzys bankowy się skończył, czy nie? Chociaż rynki podniosły się po krachu banków i ich problemach, kryzysu bankowego nie możemy uznać za całkowicie zakończony. Zdaniem szefa największego banku świata, JP Morgan, Jamiego Dimona, kryzys nadal trwa, a jego skutki mogą być odczuwalne jeszcze przez kilka lat. Cały czas obserwujemy bowiem przepływ depozytów z mniejszych do większych banków, co na pewno znajdzie odzwierciedlenie w zmniejszonej zdolności mniejszych banków do udzielania nowych kredytów.
Akcje vs. obligacje. Im dłuższy horyzont inwestycyjny, tym więcej środków inwestowanych jest w akcje. Od 1926 do 2019 roku portfel ze 100% udziałem akcji osiągnął średni roczny zwrot do 10,3%. W najlepszym roku 54,2%, a w najgorszym -43,1%. Portfel obligacji przyniósł średnio 5,3% zwrotu, przy najlepszym rocznym wyniku na poziomie 32,6% i najgorszym na poziomie -8,1%. O znaczeniu długiego horyzontu inwestycyjnego pisaliśmy tutaj.
Akcje przynoszą zatem wyższe zyski, ale mają również większą zmienność niż obligacje. Odpowiednią alternatywą może być dobrze znany stosunek 60:40 na korzyść akcji. Najwyższy zwrot to 36,7%, najgorszy to -26,6%, a średnia to 8,8% rocznie. W Portu wiemy to od dawna, dlatego nasze Portfele na miarę oparte są na wspomnianych modelach.
Chiny wypierają zagranicznych producentów samochodów. Nie jest tajemnicą, że wpływy Chin rosną we wszystkich branżach. Jednak wielu uważało, że europejskie samochody wysokiej jakości pokonają chińskie tańsze modele. Jednakże udział zagranicznych samochodów sprzedawanych w Chinach spada. W 2020 roku światowi producenci samochodów mieli 61% udziału w chińskim rynku, w porównaniu do zaledwie 41% pod koniec ubiegłego roku. Toyota nadal dobrze radzi sobie w Chinach, z drugiej strony inni japońscy konkurenci odnotowali tam duży spadek zainteresowania w ostatnich latach.
Ostatni będą pierwszymi? Jak dotąd w 2023 r. wiele sektorów radzi sobie dobrze na giełdach. Prym wiodą przede wszystkim spółki z sektora nowych technologii, innowacji i półprzewodników. Patrząc po napływach nowych środków fundusze ETF skoncentrowane na tych sektorach, nie zyskały jednak dużego zaufania inwestorów w pierwszym kwartale tego roku. Z drugiej strony inwestorzy dużo inwestowali w ETF-y na gaz ziemny, ETF-y na obligacje, a także te obstawiające spadki na Nasdaq i półprzewodnikach. Jednak to właśnie te fundusze wykazują na razie gorsze wyniki w 2023 roku.
Tesla zapłaci. Tesla, producent samochodów elektrycznych, musi zapłacić byłemu pracownikowi 3,2 miliona dolarów za niereagowanie na rasizm w miejscu pracy. Były czarnoskóry pracownik Owen Diaz miał pierwotnie otrzymać wielokrotnie więcej pieniędzy. Wcześniejsza decyzja przyznała Diazowi 137 milionów dolarów. Szef Tesli, Elon Musk, powiedział, że gdyby firma mogła przedstawić nowe dowody, Diaz nie otrzymałby żadnych pieniędzy. Ale uszanuje wyrok.
Buona sera. Od 2010 roku do chwili obecnej ceny nieruchomości nominalnie wzrosły na całym świecie, z wyjątkiem Włoch i Grecji, gdzie spadły o 8% i 16%. Na całym świecie ceny wzrosły w ciągu 12 lat o 84%, w Czechach o 130%, a w Polsce o 55%. Największy wzrost odnotowano w Turcji (902%), Indiach (211%) i innych krajach rozwijających się, które borykają się z wysoką inflacją.
Virgin Orbit odlatuje. Virgin Orbit, firma, która chciała wystrzelić satelity na orbitę, kończy działalność. Jej rakieta podczas ostatniego startu uderzyła w ocean. Spowodowało to problemy finansowe firmy, której nie udało się już pozyskać nowych środków. To siostrzana firma odnoszącej sukcesy Virgin Galactic, która rozpoczęła turystykę kosmiczną w 2021 roku, kiedy jako pierwsza firma przewoziła pasażerów w kosmos.
Koniec sagi. Johnson & Johnson stoi w obliczu 40 000 procesów sądowych w sprawie zasypki dla niemowląt, która rzekomo powoduje raka. Gigant farmaceutyczny wycofał zasypkę ze sprzedaży, ale nadal zaprzecza oskarżeniom. Teraz ogłosił, że chce zakończyć wieloletnią sagę ugodą wartą 8,9 miliarda dolarów. To może być dużo dla niewinnej osoby, ale firmy, która tylko w zeszłym roku zarobiła 18 miliardów dolarów, to nie zlikwiduje.
Weekend u Berniego. Właściciel francuskiej grupy LVMH Bernie Arnault zdominował listę najbogatszych ludzi magazynu Forbes. Kto wie, jakby to było spędzić weekend z najbogatszym człowiekiem na świecie, ale domyślamy się, że nie najgorzej. Elon Musk zajął drugie miejsce, trzecie założyciel Amazona – Jeff Bezos. W pierwszej dziesiątce znalazł się także Warren Buffet nazywany „wyrocznią z Omaha” oraz ulubieniec wielbicieli teorii spiskowych (właściwie jeden z największych filantropów) Bill Gates. Większość miliarderów doświadczyła spadku fortuny w ciągu ostatniego roku. Wierzymy jednak, że jakoś sobie z tym poradzą.
Stopy w rozkroku. Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopy procentowe na niezmienionym poziomie 6,75%. Główna stopa referencyjna pozostaje na tym poziomie od września zeszłego roku. Decyzja ta nie była zaskoczeniem, bowiem RPP liczy na mocny spadek inflacji w drugiej części roku. Scenariusz ten jest jednak mocno niepewny i coraz częściej widać, iż inflacja nie ma zamiaru łatwo odpuścić. Główne banki centralne na świecie dążą do tego, aby stopy procentowe były dodatnie po uwzględnieniu przyszłej inflacji. W Polsce tego poziomu jeszcze nie osiągnęliśmy. Niewykluczone więc, że stopy procentowe mogą dalej rosnąć.
Wiarygodność bez zmian. Agencja ratingowa Moody’s nie dokonała w zaplanowanym terminie aktualizacji oceny kredytowej Polski, co oznacza, że długoterminowy rating Polski w walucie obcej nadal pozostaje na poziomie “A2” z perspektywą stabilną. Mimo podwyższonej ekspozycji na ryzyko geopolityczne, zwłaszcza w obszarze bezpieczeństwa, stabilna perspektywa odzwierciedla równoważenie ryzyk dla profilu kredytowego Polski. Agencja napisała również, iż “rating jest odporny na okres podwyższonej inflacji, niższy wzrost, wyższe wydatki fiskalne oraz wyższe koszty finansowania rządu i zmienność kursową, a także na napięte relacje z UE”. To dobra wiadomość. Mimo wewnętrznych zawirowań w skali świata pozostajemy bezpieczną przystanią.
Zadłużanie zagraniczne. Ministerstwo Finansów wyemitowało 10- i 30-letnie obligacje denominowane w dolarach amerykańskich. Resort finansów podał, że wartość nominalna całej emisji wyniosła 5 miliardów dolarów, przy czym każda z dwóch transz miała wartość nominalną 2,5 miliarda dolarów. Obligacje 10-letnie wyceniono 4,97% rocznej rentowności, a 30-letnie na 5,59%. Od czasu wzrostu kosztów obsługi długu obligacji denominowanych w PLN, Ministerstwo Finansów wróciło do emitowania większej ilości długu zagranicznego.
Belka w oku. Nie ustają spekulacje na temat możliwych zmian w podatku Belki (podatek od zysków kapitałowych). Ministerstwo Finansów już wiele miesięcy temu ogłosiło, iż chciałoby wprowadzić kwotę wolną dla tego podatku, jednak rząd nadal nie zabrał jasnego stanowiska w tej sprawie. Ostatnia propozycja zmiany była bardzo hojna dla drobnych inwestorów, zakładała bowiem wprowadzenie kwoty 10 tys. zł zysku wolnego od podatku. Czy zmiany te zostaną wprowadzone, dopiero się przekonamy. Do wyborów coraz bliżej.
Miłego tygodnia!
Emerytura? Ile odkładać by mieć 1000 złotych więcej
Często pewne rzeczy wydają się nam oczywiste. Na przykład, od dziecka jesteśmy uczeni, że kiedyś czeka nas „jakaś” emerytura i jeśli chcemy być naprawdę zapobiegawczy, powinniśmy zacząć się na nią przygotowywać jak najwcześniej. Jak? Przyglądamy się na naszym blogu.
Amazon – sam przeciwko wszystkim
Amazon zaczynał jako księgarnia internetowa, z biegiem czasu stał się jednym z najpopularniejszych przykładów na sukces w biznesie. Dziś Amazon jest piątą najlepiej wycenianą spółką i 2 największym pracodawcą na świecie. Na czym polega sukces tej spółki?
Przegląd FinTech – Google zakazuje aplikacjom pożyczkowym dostępu do kontaktów i inne aktualności
Aplikacje oferujące pożyczki osobiste od końca maja nie będą miały dostępu do zewnętrznej pamięci telefonu z systemem operacyjnym Android. Powstaje BloombergGPT, Amerykanie sprzedadzą Bitcoiny i inne wiadomości.