#12 – Banki w centrum wydarzeń

Ostatnie dni przyniosły dużo zmienności na rynkach finansowych związanej z upadkiem dwóch mniejszych, regionalnych amerykańskich banków, o czym piszemy w dalszej części newslettera. Od początku marca Indeks S&P500 stracił 2,9%, technologiczny Nasdaq 2,3%, a europejski Stoxx600 4,0%. Podobnie zachowały się również indeksy w Azji. Chiński indeks Hang Seng stracił w ciągu ostatnich dwóch tygodni 0,45%, wyjątkiem był japoński Nikkei 225, który wzrósł o 1,41%. Mocne wzrosty zanotowały z kolei obligacje. Na plusie było też złoto. 

Banki pod gradobiciem pytań. Upadek Silicon Valley Bank oraz Signature Bank w Stanach Zjednoczonych zainicjowały nowe obawy inwestorów co do kondycji gospodarki amerykańskiej, jak i przyszłości sektora bankowego. O ile sprawa została już „załatwiona” przez Rezerwę Federalną oraz rząd USA i wszyscy depozytariusze odzyskają swoje środki, to inwestorzy pozostają nerwowi i obserwują, czy na rynku bankowym nie pojawią się nowe ogniska zapalne. Odżywa też debata czy nie należałoby ponownie zwiększyć regulacji w sektorze bankowym. Z punktu widzenia Polski problemy regionalnych amerykańskich banków nie stanowią bezpośredniego zagrożenia, jednak notowania spółek z sektora finansowego mogą być jeszcze przed pewien czas pod presją na całym świecie. Na drugi plan zeszły też dane o inflacji i ostatnie wypowiedzi bankierów centralnych, a inwestorzy zastanawiają się czy ostatnie wydarzenia nie przybliżają nas do zakończenia cyklu podwyżek stóp procentowych w USA. 

Ceny spadają, ale nie dla Twojej kieszeni. Światowe ceny żywności w lutym spadły o 11 procent w porównaniu ze styczniem. Indeks, który śledzi ceny zbóż, olejów roślinnych, nabiału, mięsa i cukru na rynkach międzynarodowych spadł z miesiąca na miesiąc do najniższego poziomu od września 2021 roku. Niestety, nie przekłada się to na ceny żywności w sklepach dla konsumentów końcowych. Zazwyczaj jest tak, że ceny w sklepach reagują z zauważalnym opóźnieniem. Na przykład, w styczniu ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły w Polsce rok do roku o 20,7%. W szybkim tempie rosną także ceny żywności na przykład w Afryce.

Kto pośrednio finansuje wojnę? Bez wątpienia największym odbiorcą paliw kopalnych z Rosji są Chiny, jednak Indie bardzo szybko mogą wysunąć się na prowadzenie w tym kontrowersyjnym rankingu. Przed inwazją na Ukrainę, Indie importowały z Rosji towary warte zaledwie 3,5 miliarda USD, ale już rok później było to 24 miliardów dolarów. Natomiast w Europie, przynajmniej w warstwie medialnej, nastąpiło zdecydowanie odcięcie się od współpracy z najeźdźcą. UE jest jednak wciąż drugim największym importerem. Dobrą wiadomością jest to, że dochody Rosji z roku na rok spadły o połowę, a te wygenerowane w związku ze współpracą z UE spadły aż o 85%.

 

Unia wstrzymuje zakaz. Stary kontynent chciał zakazać od 2035 roku sprzedaży nowych samochodów z silnikami spalinowymi. Zakaz sprzedaży aut spalinowych w trosce o ochronę środowiska ostatecznie nie powiódł się. Kolejne państwa obawiają się, że przez tego typu regulacje stracą swoje przewagi konkurencyjne. Właśnie dlatego, prawo zakazujące silników spalinowych tymczasowo trafia do szuflady. O ile kraje członkowskie nie ustalą czegoś nowego, po 2035 roku nadal będzie można kupić auto z napędem spalinowym.

Energetyk Monster wystrzelił jak rakieta. Jaki inwestor nie chciałby zainwestować w dzisiejszych gigantów technologicznych Amazon czy Apple w ich „wczesnych” latach? Ci, którzy w momencie wejścia Monster Beverage na giełdę w 2003 roku zainwestowali w jej akcje 100 dolarów (obecnie około 442 złote), w efekcie wzrostu wartości akcji firmy stali się posiadaczami papierów o wartości 113 000 dolarów (ok. 500 000 złotych)! Podobna inwestycja w Apple wzrosłaby „jedynie” do wartości 19 000 dolarów, a w przypadku Amazona do 2 500 dolarów. Przyzwoicie, a co z Red Bullem?

 

„To był tylko sen”. Tak, mogliby mówić przedstawiciele amerykańskiego startupu zajmującego się produkcją samochodów elektrycznych Rivian, wspieranego przez Amazon, którego celem było stawić wyzwanie Tesli. Jak na razie bez większych sukcesów. Malejące zapotrzebowanie i wysokie koszty produkcji miażdżą nowe firmy na rynku samochodów elektrycznych, a Rivianovi kończy się finansowanie. Z tego względu spółka wyemitowała obligacje o wartości 1,3 miliarda dolarów. Jak zareagowało Wall Street? Akcje firmy spadły o 12% i skosztowały swojego dotychczas historycznie najniższego poziomu, są warte już o 90% mniej niż kiedy doświadczały swoich maksimów.

 

Co dalej z TikTokiem? Chiński fenomen, który doprowadził do rewolucji w świecie mediów społecznościowych, dzięki swoim krótkim materiałom wideo, jest wciąż postrzegany przez zachodnią rację stanu jako zgniłe jajo. Urzędnicy państwowi w wielu państwach i europarlamentarzyści mają zakaz korzystania z TikToka na urządzeniach służbowych. Powodem jest obawa, że Chiny dzięki aplikacji zdobywają dane o jej użytkownikach. Biały Dom w USA poparł nawet projekt ustawy umożliwiającej całkowity zakaz używania aplikacji, a przed korzystaniem ostrzegł również Czeski Narodowy Instytut Cyberbezpieczeństwa i Informacji (NUKIB). Podobne ostrzeżenia i działania podjęły także instytucje w Kanadzie, na Łotwie oraz w innych krajach. Co zrobią Polacy, kiedy już nawet ChatGPT ostrzega przed TikTiokiem? Na razie nic. W międzyczasie firma ograniczyła maksymalny czas korzystania z aplikacji przez niepełnoletnich na jedną godzinę dziennie. Zaniepokojonym rządom państw na pewno to nie wystarczy.

Ostatnie przymrozki w polskiej gospodarce. Według najnowszych danych GUS wzrost PKB Polski w czwartym kwartale zeszłego roku wyniósł 2.0% r/r. W ujęciu kwartał do kwartału zaobserwowaliśmy jednak spory spadek – gospodarka skurczyła się aż o 2.4%. Spożycie gospodarstw domowych spadło w czwartym kwartale o 1,5% r/r, zaś inwestycje wzrosły o 4,9% r/r. Saldo obrotów z zagranicą również utrzymało się na plusie. Nadal mocno rosły jednak ceny w całej gospodarce: deflator PKB (czyli wskaźnik, który służy do określenia części wzrostu gospodarki, która wynika ze wzrostu cen) wyniósł 15% r/r. Dane nie są specjalnym zaskoczeniem, schłodzenie koniunkutry w miesiącach zimowych było bowiem powszechnie oczekiwane. Mierzyliśmy się bowiem z niepewnością i obawami związanymi z rynkiem energetycznym i dostawami gazu. Natomiast wydaje się, że ten największy szok jest już za nami i w tym roku gospodarka powinna stopniowo się już odbudowywać.

 

Wait-and-wish RPP. Rada Polityki pieniężnej utrzymała w marcu stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Stopa referencyjna pozostała na poziomie 6,75%, zaś stopa depozytowa na poziomie 6,25%. Narodowy Bank Polski podał również główne dane z najnowszej projekcji inflacyjnej. Według najnowszej projekcji inflacja w scenariuszu centralnym powinna osiągnąć poziom 11,9% r/r w 2023 r., 5,7% r/r w 2024 r. oraz 3,5% r/r w 2025 r. Projekcja zakłada również, iż wzrost PKB wyniesie w tych latach odpowiednio 0,9% r/r, 2,1% r/r i 3,2% r/r. NBP nie oczekuje więc recesji w Polskiej gospodarce. Do prognoz NBP podchodzimy z dużym dystansem, bowiem nasz bank centralny już wielokrotnie niedoszacowywał skali inflacji. Cały czas ryzyko wznowienia podwyżek stóp pozostaje więc istotne, zwłaszcza, że główne banki centralne na świecie nie wykazują takiej pobłażliwości do wysokiej inflacji, jak RPP. 

 

Franki w grze. Nadal trwa ciągnąca się już wiele lat saga związana z frankowymi kredytami mieszkaniowymi. Rzecznik Generalny Trybunału Sprawiedliwości UE opowiedział się bowiem w sporze z bankami znacząco po stronie tzw. frankowiczów. Opinia rzecznika nie stanowi jednak jeszcze opinii samego TSUE. Na ten werdykt przyjdzie nam jeszcze poczekać kilka miesięcy. W międzyczasie według doniesień prasowych Komisja Nadzoru Finansowego pracuje nad założeniami nowej ustawy frankowej, której punktem wyjścia ma być mechanizm ugód zaproponowany przez przewodniczącego KNF dwa lata temu. Pozostawienie sprawy frankowej jedynie w gestii orzecznictwa sądowego może bowiem rodzić istotne ryzyka dla całej polskiej gospodarki, jako że w wielu bankach mogłoby zabraknąć kapitału na udzielanie nowych kredytów. 


Co nowego w Portu?

Ulepszamy naszą aplikację. Teraz, możesz już nie tylko mieć podgląd swoich inwestycji, lecz także modyfikować swój portfel bezpośrednio w aplikacji, którą możesz pobrać zarówno na telefony z systemem iOS jak i Android.

Miłego tygodnia!


NOWOŚCI NA BLOGU

3 rady na to jak nie stracić podczas inwestowania

3 rady na to jak nie tracić podczas inwestowania

Zastanawiałeś się kiedyś, czy lepiej inwestować w akcje, obligacje czy na przykład złoto? Która z tych klas aktywów opłaci się najbardziej? Sprawdziliśmy, jak radziłyby sobie różne inwestycje i przygotowaliśmy na tej podstawie kilka rad jak dobrze inwestować.


Reguła 4%. Jak zapewnić sobie zapas pieniędzy do końca życia?

Reguła 4%. Jak zapewnić sobie zapas pieniędzy do końca życia?

Czy potrafisz sobie wyobrazić sytuację, w której do końca życia czerpałbyś pieniądze ze swoich oszczędności, których by nigdy nie zabrakło? Brzmi jak science fiction? A wcale nie jest, bo właśnie taką możliwość oferuje reguła 4%. Jak to możliwe?


Przegląd FinTech – Bank Centralny Irlandii zakazuje używania ChatGPT, a także inne wiadomości ze świata FinTech

Bank Centralny Irlandii zakazuje używania ChatGPT i inne wiadomości ze świata FinTech

Bank Centralny Irlandii dołączył do grupy instytucji finansowych, które zabroniły swoim pracownikom korzystać z ChatGPT, wykorzystującego technologię sztucznej inteligencji (AI). Dlaczego? Dowiesz się z naszego artykułu.


Najnowsze artykuły

Lepsze miejsce dla Twoich pieniędzy

Uwolnij potencjał swojego kapitału. Konta oszczędnościowe nie chronią pieniędzy przed inflacją. Z kolei wysokie opłaty funduszy inwestycyjnych zabierają Twoje zyski. Na szczęście jest sposób, by inwestować lepiej – Ty decydujesz, a eksperci pracują dla Ciebie. Portu oferuje nowoczesny i efektywny sposób inwestowania dla każdego. Przygotujemy portfel na miarę Twoich potrzeb.