Przedstawiamy podsumowanie najciekawszych wiadomości ze świata FinTech z mijającego tygodnia 👇
Zainteresowanie wykorzystaniem AI rośnie, ale zwrot z inwestycji nie tak łatwy do osiągnięcia
Co się stało?
Nowy raport pokazuje, że wykorzystanie narzędzi AI wzrosło o 245% w ciągu ostatnich 12 miesięcy. ChatGPT firmy OpenAI dominuje, będąc używanym 33 razy częściej niż jego najwięksi konkurenci. Niemniej jednak, mimo że 82% firm eksperymentuje ze sztuczną inteligencją, tylko 47% widzi wymierny zwrot z inwestycji poczynionych w przyjęcie tej nowej technologii. Około 24% firm osiąga redukcję kosztów dzięki zwiększonej wydajności operacyjnej, 11% odnotowało wzrost przychodów, a 12% stwierdziło, że doświadcza obu tych zjawisk. Jednak, liczby te pokazują, że wiele firm dopiero poszukuje sposobów na to, jak z AI wydobyć prawdziwy potencjał.
Co to oznacza?
W sektorze finansowym zwrot z inwestycji w sztuczną inteligencję prezentuje się coraz lepiej. Badanie wykazało, że 92% firm finansowych uważa, że AI pomaga im być bardziej innowacyjnymi. Sztuczna inteligencja wspierająca innowacje jest wykorzystywana przez 58% firm finansowych i rachunkowych, a 35% pracuje z AI w celu automatyzacji swoich procesów. Różnica ta pokazuje, że sztuczna inteligencja potrafi przynosić już wymierne korzyści w sektorze usług finansowych, podczas gdy inne branże dopiero szukają sposobów na to, jak zmaksymalizować potencjał AI.
Więcej aktualności ze świata FinTech
W Izraelu chatbot AI będzie w stanie doradzać w zakresie inwestycji. Chatbot o nazwie Bridget zostanie uruchomiony w tym miesiącu we współpracy z Israel Discount Bank. Jego zadaniem będzie rekomendowanie, jakie akcje kupić i sprzedać. Nie może on jednak udzielać spersonalizowanych porad. Twórcy opisują Bridget jako finansową wersję ChatGPT, podkreślając jednocześnie, że przy jego tworzeniu ściśle współpracowali z organami regulacyjnymi. Jednocześnie twórcy chcą wkrótce uruchomić inne nowe funkcje, takie jak 12-miesięczne prognozy cen akcji i pomoc w tworzeniu portfeli tematycznych.
PayPal zainwestował w blockchainowy startup za pomocą własnego stablecoina. Firma wykorzystała swojego stablecoina PYUSD do nabycia udziałów w startupie Chaos Lab. Ten ostatni koncentruje się na zarządzaniu ryzykiem w zdecentralizowanych finansach (DeFi). PayPal Ventures już wcześniej zainwestował w Chaos Labs, a teraz zwiększa swoje udziały, uczestnicząc w rundzie inwestycyjnej Serii A o wartości 55 milionów dolarów.
Inwestorzy chcą, aby ich doradcy korzystali z technologii. Według nowych badań, 67% inwestorów postrzega analitykę inwestycyjną i wizualizację portfela jako kluczowy czynnik budzący zaufanie do osób, którym powierzyli zarządzanie swoim majątkiem. Jednak wielu zarządzających majątkiem nie korzysta z tych narzędzi. Na przykład w Wielkiej Brytanii, mimo że 72% inwestorów podkreśla znaczenie technologii, to tylko 50% doradców faktycznie z niej korzysta. Aby nadążyć za zapotrzebowaniem klientów, zarządzający inwestycjami powinni uwzględnić w swojej pracy szersze wykorzystanie narzędzi technologicznych.
Wymień krypto na diamenty lub złoto. Mennica Skarbowa umożliwia wymianę kryptowalut na złoto, srebro i diamenty w swoich stacjonarnych oddziałach, jako pierwsza firma w Polsce oferująca takie rozwiązanie. Do tego celu powołano submarkę o nazwie MS Trade, która pełni funkcję kantorów kryptowalut, obsługując transakcje wymiany, jak również kupno i sprzedaż kryptowalut za gotówkę. Niezbędną infrastrukturę dostarcza firma Ari10, a usługa obejmuje pięć kryptowalut, w tym bitcoin i ethereum. Wymiana kryptowalut na złoto i inne produkty inwestycyjne jest już dostępna w 15 oddziałach, a wkrótce usługa będzie dostępna również w sklepie internetowym. Dodajmy, że Mennica Skarbowa jest notowana na rynku NewConnect na warszawskiej giełdzie.
Już niedługo będziesz mógł kupić winiety na wszystkie kraje Europy w jednej aplikacji. Autopay rozszerza ofertę e–winiet o Bułgarię, a już niebawem w ofercie mają pojawić się również winiety na wszystkie drogi w Rumunii (w Rumuni opłaty obowiązują na wszystkich rodzajach dróg). Gdy tak się stanie, w aplikacji będzie można już nabyć winiety z wszystkich krajów UE, gdzie obowiązują opłaty drogowe.
Tpay wprowadza płatności głosowe w nowoczesnych recyklomatach. Tpay będzie obsługiwać płatności głosowe w nowatorskich recyklomatach, które umożliwiają zwrot kaucji za opakowania zwrotne, takie jak butelki i puszki. Projekt recyklomatów jest efektem współpracy naukowców z Łukasiewicz – Poznańskiego Instytutu Technologicznego, firmy Czysta Polska Recyklomaty oraz Tpay. Użytkownik może wybrać formę zwrotu kaucji – tradycyjną, czyli poprzez wydruk z kodem lub za pomocą płatności głosowych, gdzie wystarczy podać trzywyrazowe hasło, które jest jednocześnie kodem wskazującym na numer rachunku bankowego. To rozwiązanie pozwala na natychmiastowy przelew zwrotu kaucji na konto bankowe bez potrzeby posiadania telefonu czy skanowania kodów QR. Recyklomaty będą mogły być umieszczane w miejscach publicznych, zwiększając wygodę i bezpieczeństwo dla wszystkich użytkowników, w tym dzieci.
Pragniemy również przypomnieć, że nasza Rezerwa została nominowana w kategorii Maklerska innowacja w konkursie Pasywna Rewolucja 2024, zapraszamy do głosowania na nasz produkt 🙂