Ludzie często myślą, że inwestowanie jest przywilejem tylko tych, którzy dysponują wielką ilością pieniędzy. Niestety, większość populacji nie uważa się wcale za bogatych i dlatego sądzi, że inwestowanie nie jest dla nich. W tym artykule obalimy ten mit i pokażemy, dlaczego inwestowanie ma sens nawet jeśli inwestujesz niewielkie kwoty.
Istnieje wiele powodów, dla których warto inwestować nawet małymi sumami pieniędzy. Prawdą jest fakt, że dawniej inwestowanie było bardziej domeną osób zamożnych, ale dzięki rozwojowi nowoczesnych technologii, w ostatnich latach jest ono już dostępne dosłownie dla każdego. Dzisiejsze nowoczesne platformy inwestycyjne pozwalają na inwestowanie niewielkich kwot w sensowny sposób. Zatem, jakie są inne powody, dla których warto inwestować nawet niewielkie pieniądze?
1. Procent składany
Bez względu na to, o jakiej kwocie mówimy, mechanizm procentu składanego działa w ten sam sposób dla każdej sumy pieniędzy. Procent składany lub inaczej odsetki składane to mechanizm, dzięki któremu podczas wzrostu wartości posiadanych papierów wartościowych odsetki tworzą się nie tylko od samego kapitału, ale także od wypracowanej przez niego stopy zwrotu, a następnie proces ten tylko się kumuluje. Ten tak zwany ósmy cud świata był podziwiany nawet przez samego Alberta Einsteina, a inwestując skorzystać z niego może każdy nawet zaczynając od niewielkich kwot.
2. Regularność
Jeśli inwestujesz mniejsze kwoty przez dłuższy czas, prędzej czy później przyniesie to efekty. Regularne inwestowanie niewielkiego kapitału szybko może zbudować solidny kapitał, co ma potencjał wyraźnie wpłynąć na Twoją ogólną kondycję finansową, szczególnie w dłuższej perspektywie. W rzeczywistości, jeśli inwestujesz regularnie, mniejsze kwoty będą stopniowo się kumulowały, zwiększając prawdopodobieństwo, że będziesz w stanie osiągnąć swój cel finansowy.
3. Dywersyfikacja
Nawet jeśli czyjeś możliwości finansowe są ograniczone, dzięki technologii łatwo jest teraz zdywersyfikować portfel. Dywersyfikacja oznacza zmniejszenie ryzyka poprzez inwestowanie w różne aktywa i rynki. Do tego celu nadają się na przykład fundusze giełdowe (ETF), które replikują wybrany indeks giełdowy i kupują akcje z całego świata. Dzięki akcjom ułamkowym, stopień dywersyfikacji, który był dostępny jedynie dla najzamożniejszych, dziś można osiągnąć już od kwoty 100 złotych.
4. Tworzenie właściwych nawyków
Nawyk jest jak kropla wody drążąca dziurę w skale, więc nawet jeśli masz tylko ograniczony budżet na inwestowanie, zalecamy, abyś nie czekał na nic i zaczął jak najszybciej. Wytworzenie nawyku regularnego inwestowania, sprawi, że za parę lat będziesz samemu sobie bardzo wdzięczny. W ten sposób, krok po kroku, w określonym czasie, ale zdecydowanie masz szansę na wzbogacenie się. Dzięki swojej regularności, jednocześnie nabędziesz dużego doświadczenia w inwestowaniu, co przyda się na ewentualność, w której będziesz dysponował jeszcze większymi sumami pieniędzy.
5. Wzrost kompetencji inwestycyjnych
Inwestowanie niewielkich sum pieniędzy może sprawdzić się jako świetna szkoła. W rzeczywistości, najlepiej uczymy się w praktyce. Łatwo jest być ekspertem po przeczytaniu dziesiątek książek o inwestowaniu, ale dopiero gdy poznajemy smak naszych emocji, podczas gdy nasz kapitał poddany jest różnym wahaniom wartości, możemy mówić o tym, że przeżyliśmy na własnej skórze, co za poszczególnymi pojęciami się kryje. Prawda jest taka, że inwestorzy najczęściej uczą się pokory, a tej najlepiej uczyć się na niskich kwotach. Ponadto poprawisz swoją ogólną wiedzę finansową i nauczysz się, jak prawidłowo zarządzać swoimi pieniędzmi. Umiejętność inwestowania to cenna umiejętność, którą zdecydowanie warto doskonalić dla siebie i do przekazania swoim potomnym.
Inwestowanie jest kluczem do niezależności finansowej i budowania bogactwa. Ważne jest, aby zacząć jak najwcześniej, nawet od mniejszych kwota. Wraz ze wzrostem wiedzy i doświadczenia można stopniowo wypróbowywać bardziej złożone instrumenty inwestycyjne. Jednocześnie bądź cierpliwy i inwestuj mądrze. Nie masz pewności co do swojej wiedzy finansowej? Rozwiąż nasz krótki quiz wiedzy o inwestowaniu, aby poznać poziom swoich kompetencji inwestycyjnych.
—————————————————————–
Na co zwrócić uwagę po przeczytaniu artykułu?
– Niniejszy raport nie jest rekomendacją inwestycyjną.
– Historyczne wyniki inwestycji nigdy nie są gwarancją przyszłych zysków.
– Inwestycje na rynkach kapitałowych są zawsze ryzykowne.
– Portu nie gwarantuje osiągnięcia zysków z inwestycji.
– Nie jesteś pewien, jaki profil ryzyka jest dla Ciebie odpowiedni? Wypełnij naszą ankietę inwestycyjną, by to sprawdzić.