Przedstawiamy podsumowanie najciekawszych wiadomości ze świata FinTech z ostatniego tygodnia. 👇
Niemcy wprowadzają program na wzór „Polski bezgotówkowej”
Co się stało?
Niemcy uruchomiły program o nazwie „Deutschland zahlt digital”, wzorowany na polskim projekcie „Polska Bezgotówkowa”. Program ten ma na celu zainstalowanie miliona nowych terminali płatniczych, a warunki jego realizacji są podobne do tych, które stosowane są w Polsce. Małe i średnie firmy mogą uzyskać bezpłatnie terminale na rok oraz akceptować płatności bezgotówkowe do kwoty 50 tysięcy euro, pod warunkiem, że nie przyjmowały kart w ciągu ostatnich 12 miesięcy.
Co to oznacza?
Wdrażany w Niemczech program jest dowodem na rosnące zainteresowanie płatnościami cyfrowymi i chęć naśladowania skutecznych rozwiązań z innych krajów. To nie pierwszy raz, kiedy polska inicjatywa inspiruje naszych sąsiadów. Wcześniej zainspirowała Czechów. Wspieranie przedsiębiorców w przyjmowaniu transkacji za pośrednictwem terminali może przyczynić się do szybszej digitalizacji sektora płatniczego w Niemczech. Wprowadzenie programu z pewnością wpłynie na rozwój małych i średnich przedsiębiorstw, ułatwiając im dostęp do nowoczesnych metod płatności oraz zwiększając konkurencyjność na rynku.
Więcej aktualności ze świata FinTech
Brytyjczycy chcą zwiększyć limit ochrony depozytów do 110 tysięcy funtów. Brytyjski urząd nadzoru ostrożnościowego Prudential Regulation Authority (PRA) zaproponował podniesienie limitu ochrony depozytów w Wielkiej Brytanii z 85 tysięcy funtów do 110 tysięcy funtów w ramach Systemu Rekompensat Finansowych (Financial Services Compensation Scheme). Nowy limit miałby obowiązywać od 1 grudnia 2025 rok, a jego zwiększenie motywowane jest głównie skutkami inflacji. Dodatkowo PRA planuje zwiększenie ochrony tymczasowych depozytów o wysokim saldzie, które obejmują między innymi transakcje związane z zakupem nieruchomości, z 1 miliona do 1,4 miliona funtów. Rozważane są również zmiany w strategii wykorzystania funduszy FSCS, które mogłyby wspierać dokapitalizowanie upadających banków. W Polsce oraz w większości krajów UE limit ochrony depozytów na jednego deponenta wynosi 100 tysięcy euro.
Coraz częściej korzystamy z usług bankowych w aplikacji. W nowym raporcie NetB@nk Związku Banków Polskich prezentującym dane za IV kwartał 2024 roku, możemy zaobserwować rosnącą popularność bankowości mobilnej w porównaniu z III kwartałem ubiegłego roku. Liczba klientów mobile only, czyli osób, które korzystają tylko z aplikacji, wzrosła o 6% i osiągnęła liczbę 18 milionów, co stanowi 76% wszystkich użytkowników bankowości mobilnej. Natomiast ogólna liczba aktywnych użytkowników aplikacji mobilnych wzrosła do 23,8 milionów, podczas gdy liczba aktywnych użytkowników bankowości internetowej, czyli osób logujących się poprzez przeglądarkę, spadła o 3% do 22,4 milionów. W sektorze małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) liczba klientów z dostępem do bankowości internetowej wzrosła do 3,7 milionów, choć aktywnych użytkowników nieznacznie ubyło. Systemy płatności Elixir i Express Elixir odnotowały wzrost liczby transakcji i ich wartości, a system Euro Elixir utrzymał stabilny poziom rozliczeń w euro.
Dyrektor COI zapowiedział szereg nowości w mObywatelu. Robert Maćkiewicz, dyrektor Centralnego Ośrodka Informatyki (COI) odpowiedzialnej za aplikację mObywatel zapowiada, że udostępniane poprzez nią dokumenty będą honorowane za granicą dzięki unijnemu rozporządzeniu eIDAS 2.0. Jest szansa, że pierwsze wdrożenia nastąpią już w drugiej połowie 2026 roku. Oznacza to, że będziemy mogli legalnie legitymować się naszym dowodem osobistym w aplikacji poza granicami kraju w innych krajach UE. Równocześnie czekają nas dalsze nowości, na przykład aplikacja młodzieży, zawierająca między innymi legitymację szkolną. Ponadto trwają prace nad modułem mStłuczka, który umożliwi zgłaszanie kolizji poprzez aplikację, oraz nad rozszerzeniem funkcji płatności o lokalne opłaty z wykorzystaniem Google i Apple Wallett. Dodatkowo rozwijana jest usługa „Podpisz dokument”, umożliwiająca podpisywanie plików PDF za pomocą e-dowodu i telefonu z NFC.
Kolejne zwolnienia w sektorze FinTech. Amerykański fintech Block ogłosił zwolnienie 931 pracowników i zamknięcie 748 otwartych stanowisk w ramach reorganizacji mającej na celu poprawę wydajności i uproszczenie struktury firmy. Dla przypomnienia, Block to dawny Square, który obecnie zajmuje się rozwiązaniami w kontekście szeroko rozumianego przetwarzania płatności, od płatności mobilnych, przez karty kredytowe, aż po kryptowaluty. Na jego czele stoi jeden z twórców Twittera (dzisiejszego X) Jack Dorsey i to właśnie on rozesłał maila informującego całą załogę o zwolnieniach. Część redukcji wynika z powodów strategicznych, a część z niskich ocen pracowników w wewnętrznych wskaźnikach wydajności. To kolejna fala zwolnień w Block – w styczniu 2024 roku firma zwolniła około tysiąca osób. Podobne redukcje etatów zapowiedziały również inne instytucje finansowe, w tym Deutsche Bank i Commerzbank, które planują redukcję tysięcy etatów.
Polacy coraz częściej wolą płacić za doświadczenia zamiast rzeczy. Z najnowszego badania konsumenckiego Mastercard wynika, że Polacy coraz chętniej inwestują w doświadczenia zamiast dóbr materialnych, z 87% ankietowanych wskazujących na chęć spełniania marzeń związanych z przeżyciami. W 2024 roku Polacy wydawali najwięcej na podróże, aktywności na świeżym powietrzu i czas spędzany z rodziną, a aż 65% badanych preferuje atrakcje lokalne na rzecz tych międzynarodowych. Wydatki na doświadczenia stały się priorytetem, z wieloma osobami ograniczającymi zakupy odzieży i gadżetów, aby sfinansować swoje przygody. W 2025 roku młodsze pokolenie planuje jeszcze intensywniej realizować swoje marzenia, co wskazuje na rosnącą wartość przeżyć w strategiach zakupowych Polaków.
—————————————————————–
Na co zwrócić uwagę po przeczytaniu niniejszego artykułu?
– Artykuł nie jest rekomendacją inwestycyjną, a Portu nie świadczy usługi doradztwa inwestycyjnego.
– Historyczne wyniki inwestycji nigdy nie są gwarancją przyszłych zysków.
– Inwestycje na rynkach kapitałowych są zawsze ryzykowne, a Portu nie gwarantuje osiągnięcia zysków z inwestycji.
– Nie jesteś pewien, jaki profil ryzyka jest dla Ciebie odpowiedni? Wypełnij naszą ankietę inwestycyjną, by to sprawdzić.
– Artykuł jest materiałem marketingowym.