Szukaj
Close this search box.

Przegląd FinTech – Apple uruchamia Tap to Cash i inne nowości z branży FinTech

Przedstawiamy podsumowanie najciekawszych wiadomości ze świata FinTech z mijającego tygodnia 👇

Apple uruchamia Tap to Cash

Co się stało?

Apple zaprezentowało Tap to Cash, funkcję, która pozwoli użytkownikom wysyłać do siebie nawzajem pieniądze za pomocą jednego dotknięcia swojego iPhone’a. Funkcja, która została wprowadzona jako część iOS 18, pozwoli również na przesyłanie i otrzymywanie Apple Cash poprzez proste zetknięcie ze sobą dwóch urządzeń Apple.

Co to oznacza?

Podczas konferencji WWDC Apple krótko wspomniało o tej funkcji i nie napomknęło o żadnych potencjalnych zagrożeniach bezpieczeństwa. Firma nazwała tę funkcję „prywatną” i powiedziała, że nie trzeba będzie udostępniać danych osobowych, aby z niej korzystać.

Dzięki Tap to Cash użytkownicy będą mogli wysyłać i otrzymywać pieniądze bez konieczności udostępniania swoich numerów telefonów. Ułatwi to na przykład zapłacenie komuś za obiad lub kupienie czegoś na wyprzedaży garażowej. Jak na razie nowa funkcja będzie dostępna tylko w Stanach Zjednoczonych.

Więcej aktualności ze świata FinTech

Wells Fargo zwolniło pracowników za „symulowanie” w pracy. Ponad kilkunastu pracowników w dziale zarządzania majątkiem i inwestycjami banku zostało zwolnionych po przeprowadzeniu dochodzenia w sprawie oskarżeń o symulowanie aktywności na klawiaturze i stwarzanie pozorów aktywnej pracy. Niektóre duże firmy wykorzystują coraz bardziej zaawansowane narzędzia do śledzenia pracowników. Narzędzia te mogą śledzić naciskanie klawiszy i ruchy gałek ocznych, wykonywać zrzuty ekranu i rejestrować odwiedzane strony internetowe. Niemniej jednak, opracowano również technologie pozwalające uniknąć takiego śledzenia, w tym tak zwane „mouse jigglery”, których celem jest stworzenie wrażenia, że pracownicy aktywnie korzystają z komputera.

Branża FinTech znalazła się na dnie po spadku wycen i cięciach w finansowaniu. Sektor technologii finansowych wchodzi w nową normalność po tym, jak wielu menedżerów i inwestorów twierdzi, że branża znajduje się obecnie na dnie. Wyceny wielu FinTechów spadły z nieracjonalnie wysokich poziomów obserwowanych w okresie rozkwitu branży w 2020 i 2021 roku. Pod wpływem wyższych stóp procentowych nawet najpopularniejszym i najszybciej rozwijającym się graczom trudno jest uzyskać finansowanie – lub są to o wiele niższe sumy.

Cyfrowy funt nie będzie potrzebował wprowadzania nowych systemów płatności. Jakakolwiek przyszła cyfrowa waluta banku centralnego (CBDC) będzie musiała nadawać się do użytku w Wielkiej Brytanii przy codziennych płatnościach w sklepach. Według badania przeprowadzonego przez brytyjski bank centralny, używane obecnie terminale płatnicze mogłyby być wykorzystywane również do płatności w funtach cyfrowych.

37 polskich firm a na liście 500 najszybciej rozwijających się przedsiębiorstw technologicznych. W najnowszym rankingu Deloitte EMEA Fast 500, wyróżniającym najszybciej rozwijające się firmy technologiczne w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce, znalazło się 37 polskich firm. Najwyżej uplasowanym polskim przedsiębiorstwem jest dostawca usług płatności odroczonych PayPo, zajmujący 48 miejsce. Ranking został zdominowany przez producentów oprogramowania, którzy zajęli 47% wszystkich pozycji, a średni procentowy wzrost przychodów uwzględnionych firm wyniósł 1 931%. Największy wzrost zanotował fiński producent gier komputerowych Metacore Games Oy, osiągając imponujący wynik 89 319%.

Blisko połowa Polaków jest przeciwna wprowadzanym limitom płatności gotówkowych w UE. Zgodnie z najnowszym badaniem firmy Tavex, tylko 30% Polaków popiera wprowadzenie limitu płatności gotówkowych przez Unię Europejską, podczas gdy 49% jest temu przeciwnych. Od 2027 roku nowe przepisy UE będą ograniczać płatności gotówkowe do 10 tysięcy euro, z wyjątkiem transakcji między osobami prywatnymi w kontekście pozabiznesowym. Badanie Tavex wykazało także, że większość Polaków nie jest dobrze poinformowana o tych zmianach – aż 60% kobiet i 48% mężczyzn nie słyszało o nowych przepisach.

Lubimy pożyczać pieniądze przez Internet, zwłaszcza millenialsi. W maju Polacy chętnie korzystali z pożyczek online, szczególnie za pośrednictwem smartfonów, co stanowiło 86% wszystkich wniosków. Jak pokazuje badanie firm AIQLABS i Loando, najbardziej aktywną grupą wnioskujących byli millenialsi, a 90% pożyczek było zaciąganych przez Internet, co pokazuje rosnące zaufanie do cyfrowych usług finansowych. Średnia wysokość pożyczki wynosiła około 5500 złotych, a pieniądze były przeznaczane głównie na spłaty zobowiązań, zakupy sprzętu AGD, remonty oraz planowanie wakacji. Co ciekawe, w przeciwieństwie do poprzedniego roku, Polacy rzadziej pożyczali na organizację komunii.

Najnowsze artykuły

Lepsze miejsce dla Twoich pieniędzy

Uwolnij potencjał swojego kapitału. Konta oszczędnościowe nie chronią pieniędzy przed inflacją. Z kolei wysokie opłaty funduszy inwestycyjnych zabierają Twoje zyski. Na szczęście jest sposób, by inwestować lepiej – Ty decydujesz, a eksperci pracują dla Ciebie. Portu oferuje nowoczesny i efektywny sposób inwestowania dla każdego. Przygotujemy portfel na miarę Twoich potrzeb.