Szukaj
Close this search box.

Przegląd FinTech – Nowa giełda w USA i inne wiadomości z branży FinTech

Przedstawiamy podsumowanie najciekawszych wiadomości ze świata FinTech z mijającego tygodnia 👇

Amerykański stan Teksas planuje otwarcie własnej giełdy

Co się stało?

Grupa TXSE, wspierana przez BlackRock i Citadel Securities, planuje utworzenie nowej giełdy papierów wartościowych Texas Stock Exchange w Dallas. Będzie ona dążyć do przyciągnięcia globalnych spółek i zamierza konkurować z renomowanymi giełdami amerykańskimi, New York Stock Exchange i Nasdaq. Świeżo powstała grupa TXSE ogłosiła, że zamierza złożyć wniosek o rejestrację w amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) jeszcze w tym roku. Grupa jest wspierana przez dziesiątki inwestorów dysponujących środkami o łącznej wartości 120 milionów dolarów.

Co to oznacza?

Od lat dziewięćdziesiątych liczba amerykańskich spółek notowanych na giełdzie zmniejszyła się o połowę. W 1996 roku akcje na amerykańskich giełdach posiadało 8000 spółek, ale od tej pory liczba ta spadła już do zaledwie 3700. I wcale nie chodzi o to, że w Ameryce jest o połowę mniej firm niż 30 lat temu. Coraz częściej jednak firmy pozostają w rękach prywatnych, w dużej mierze poza uwagą opinii publicznej i rynków.

Najpopularniejsze giełdy papierów wartościowych w Ameryce znajdują się w Nowym Jorku (NYSE, NASDAQ), ale na terenie USA działa 13 giełd, w tym giełdy w Filadelfii i Miami.

Więcej aktualności ze świata FinTech

Nowy rodzaj bankomatu może przyjmować wpłaty dla różnych banków. Pierwszy „superbankomat” działa już w Atherstone w hrabstwie Warwickshire w Wielkiej Brytanii. Wkrótce kolejne bankomaty mają być testowane również w innych miejscach. Usługa skierowana jest głównie do właścicieli małych firm, którzy z powodu zmniejszającej się liczby oddziałów bankowych muszą odbywać długie podróże, jeśli chcą wypłacić lub wpłacić gotówkę na swoje konta.

Katarski bank centralny uruchomił własną walutę cyfrową. Projekt cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC) obejmuje kilka etapów, z których pierwszym jest wykorzystanie waluty cyfrowej do rozliczania płatności między bankami krajowymi i zagranicznymi. W projekt ma być również zaangażowana sztuczna inteligencja, a głównym celem ma być uproszczenie transferu środków oraz zwiększenie ich płynności.

Przypuszcza się, że hakerzy posiadają dane kont bankowych 30 milionów klientów banku Santander. Na początku maja Santander Bank potwierdził, że wyciek danych od zewnętrznego dostawcy doprowadził do ujawnienia niektórych danych jego klientów i pracowników. Dane te mogą teraz zostać sprzedane na anonimowym rynku dla hakerów z ceną ofertową w wysokości 2 milionów dolarów.

KIR (Krajowa Izba Rozliczeniowa) wprowadziła nowy produkt – mobilną kwalifikowaną pieczęć elektroniczną. Umożliwia ona jednoczesne stemplowanie wielu dokumentów, potwierdzanie ich autentyczności oraz ochronę przed modyfikacją. Pieczęć ta, będąca elektronicznym odpowiednikiem tradycyjnej pieczątki firmowej, jest wydawana dla konkretnych podmiotów i nie zawiera danych osobowych, a jedynie informacje o firmie. E-pieczęć znajduje zastosowanie w różnych obszarach działalności, zarówno w sektorze prywatnym, jak i publicznym, i jest honorowana we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Dostępna jest w różnych wariantach: na karcie kryptograficznej, module HSM oraz jako opcja mobilna bez potrzeby dodatkowego sprzętu.

Mastercard, Empik i PayEye uruchamiają pilotaż płatności biometrycznych w pięciu salonach Empik w Polsce. Testowane formy płatności będą opierać się na biometrii połączonej tęczówki oka i twarzy. Program, będący częścią inicjatywy Mastercard Biometric Checkout, ma na celu ustanowienie standardów dla biometrycznych metod płatności, upraszczając proces finalizacji transakcji bez użycia fizycznych kart płatniczych czy urządzeń mobilnych. Współpraca ta pozwoli udoskonalić doświadczenia zakupowe konsumentów, a technologia będzie dostępna od 12 czerwca w wybranych lokalizacjach. PayEye – polski fintech, dostarcza technologię i terminale eyepos do realizacji tych bezgotówkowych płatności biometrycznych.

Aż 40% polskich urlopowiczów planuje płacić na wakacjach za granicą samym zegarkiem lub telefonem. Choć jedynie 39% Polaków planuje spędzić wakacje za granicą, z czego najpopularniejszym kierunkiem są Włochy. Jednocześnie 80% planuje płacić tylko z wykorzystaniem jakiejś formy cyfrowych metod płatności. Według badania Visa CEE Travel and Payment Intentions Study 2024, Polacy planują wydać od 901 do 3600 zł na osobę. Natomiast, cyfrowe formy płatności są bardziej popularne szczególnie wśród młodszych turystów w wieku 18-25 lat. 75% Polaków planuje decyzję o metodzie płatności podjąć przed wyjazdem, a połowa będzie korzystać z tej samej karty płatniczej co w kraju.

Najnowsze artykuły

Lepsze miejsce dla Twoich pieniędzy

Uwolnij potencjał swojego kapitału. Konta oszczędnościowe nie chronią pieniędzy przed inflacją. Z kolei wysokie opłaty funduszy inwestycyjnych zabierają Twoje zyski. Na szczęście jest sposób, by inwestować lepiej – Ty decydujesz, a eksperci pracują dla Ciebie. Portu oferuje nowoczesny i efektywny sposób inwestowania dla każdego. Przygotujemy portfel na miarę Twoich potrzeb.