#11 – Pierwsze oznaki wiosny w globalnej gospodarce

Ostatnie dwa tygodnie przyniosły korektę na globalnych rynkach akcji i obligacji. S&P 500 i technologiczny Nasdaq straciły 2,7%, EuroStoxx 50 zamyka tydzień łagodniejszym spadkiem 0,4%. Podobnie było również w Azji. Chiński Hang Seng stracił 5,57%.

Od początku roku akcje pozostają jednak ciągle na plusie, przy czym większe wzrosty obserwujemy dotychczas w Europie. Indeks EuroStoxx 50 zyskał od początku roku 10,6%, a S&P 500 4,9%. Niewiele osób spodziewało się takiego rozwoju sytuacji, ale ustąpienie kryzysu energetycznego i brak eskalacji wojny na Ukrainie miały bardziej pozytywny wpływ na europejskie spółki. Wyceny akcji w Europie są też nadal zdecydowanie niższe niż w USA. Jednocześnie S&P 500 jest bardziej narażony na wyceny spółek technologicznych, które cierpią bardziej niż EuroStoxx 50 z powodu ciągle rosnących stóp procentowych.

Gospodarka Stanów Zjednoczonych pozostaje silna. PKB USA wzrósł w IV kwartale zeszłego roku o 2,7% kwartał do kwartału (w ujęciu zanualizowanym), nieznacznie poniżej oczekiwań analityków na poziomie 2,9%. To dobry wynik, który w całym 2022 roku przekłada się na wzrost realnego  PKB o 2,1% r/r. Siłę widać również na amerykańskim rynku pracy – wnioski o zasiłek dla bezrobotnych znajdują się blisko historycznych minimów. 

W Europie z kolei inflacja pomału spowalnia. Wzrost cen w UE obniżył się do 10,0% r/r w styczniu z 10,4% r/r w grudniu. Tym samym inflacja spadła trzeci miesiąc z rzędu. W strefie euro wzrost cen w styczniu wyniósł 8,6% r/r. Najwyższe tempo wzrostu cen notują cały czas kraje Europy Środkowo-Wschodniej, na czele z Węgrami (26,2%). W Polsce inflacja w styczniu wyniosła 15,9% r/r liczona metodologią unijną i 17,2% r/r według metodologii stosowanej przez Główny Urząd Statystyczny (GUS). Dane te ulegną jednak rewizji, gdyż GUS przeliczy je na nowy koszyk inflacyjny, uwzględniając jak zmieniły się nasze zwyczaje zakupowe na przestrzeni zeszłego roku. 

Mimo, że główne odczyty inflacji w Europie lekko się obniżają, presja inflacyjna pozostaje wysoka, co widać w danych o inflacji z wyłączeniem cen żywność i paliw (tzw. inflacja bazowa). Przed bankami centralnymi w Europie jeszcze długa droga do obniżenia inflacji w okolice celów inflacyjnych.  

Odzyskane zaufanie przedsiębiorców. Wskaźnik zaufania konsumentów w strefie euro wzrósł w lutym o 1,7 punktu do -20,7 punktów, wskaźnik ten jest mierzony w skali od -100 (skrajna nieufność) do 100 (bezwzględna pewność) i wyraża stosunek konsumentów do stanu gospodarki i finansów osobistych. Gospodarka regionu jest bardziej odporna niż oczekiwano i może nawet uniknąć recesji. Znajduje to również odzwierciedlenie we wzroście aktywności biznesowej, która osiągnęła najwyższy poziom od 9 miesięcy. Globalny Indeks PMI wzrósł w lutym do 52,3 punktu z 50,3 punktu w styczniu, co również było wynikiem lepszym od oczekiwań. Globalna gospodarka stopniowo podnosi się po trudnym 2022 roku. Uwielbiamy dobre wieści.

Niech grzeje i wieje. UE miała przed sobą wizję poważnego kryzysu energetycznego, ale los w ostatnim czasie wyraźnie nam sprzyja. Dobro może zatriumfować nad złem! Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę UE produkuje rocznie o jedną dziesiątą więcej energii wiatrowej i słonecznej, oszczędzając 12 miliardów euro na imporcie gazu. Dodatkowe miliardy oszczędności są również zasługą wyższych temperatur. 

Uprawnienia do emisji powyżej 100 euro. Podczas gdy ceny gazu dzięki łagodnej zimie spadły do ​​poziomu sprzed wojny, cena uprawnień do emisji wzrosła powyżej ważnego psychologicznego progu 100 euro za tonę gazów cieplarnianych. Droższe uprawnienia zwiększają koszty producentów energii elektrycznej z paliw kopalnych, a tym samym ich cenę. Z drugiej strony jednak przyspieszają inwestycje w zielone technologie.

4-dniowy tydzień pracy. Brzmi pięknie i nie musi być tylko pobożnym życzeniem. 61 brytyjskich firm eksperymentowało z czterodniowym tygodniem pracy. Wynik? Zdecydowana większość chce to kontynuować. Produktywność pracowników nie spadła, a ich satysfakcja wzrosła. Przyda Ci się argument podczas negocjacji o lepszą wypłatę? Nie ma za co.

Meta wprowadza opłaty. Szef Mety, Zuckerberg, skopiował pomysł Muska, wprowadzając niedawno niebieski znaczek na Twitterze za 8 dolarów miesięcznie. Obejmuje to tak zwany „blue check”, który wcześniej był wydawany tylko znanym osobistościom. Meta będzie oferować niebieską „odznakę” za 12 USD przy płatnościach w Internecie i 15 USD przy płatnościach z aplikacji mobilnej na Androida i iOS. Każdy, kto chce dostać znaczek, musi nie tylko zapłacić, lecz także pokazać dowód osobisty i mieć swoją twarz na zdjęciu profilowym.

Piwo proszę. Bill Gates kupił udziały w browarze Heineken za 902 mln USD. Holenderski browar Heineken jest drugim co do wielkości na świecie, a jego lager jest sprzedawany na całym świecie. W swoim portfolio posiada m.in. Grupę Żywiec oraz browary Krušovice, Starobrno i Zlatopramen. Amerykański miliarder posiada obecnie 3,8% udziałów w Heineken Holding. Na razie nie ujawnił jednak swoich planów inwestycyjnych.

Netflix tnie ceny. W wyniku walki konkurencyjnej Netlfix zdecydował się na obniżenie cen abonamentów w kilku krajach, w tym na Słowacji. Cena pakietu podstawowego zostanie obniżona z 7,99 euro do 4,99 euro, pakietu Standard z 9,99 euro do 7,99 euro, a pakietu Premium z 11,99 euro do 9,99 euro. Lider rynku streamingu mierzy się z rosnącą konkurencją w postaci Disney+, HBO Max, Amazon Prime i Paramount+. W czasach, gdy wszystko drożeje, przynajmniej niektóre usługi obniżają ceny.

Zakupy poniżej oczekiwań. Z ostatnio opublikowanych danych z Polski warto zwrócić uwagę na sprzedaż detaliczną, która spadła w styczniu rok do roku o 0,3%. Sprzedaż detaliczna znajduje się cały czas pod wpływem inflacji i niepewności związanej z cenami ogrzewania i energii. Spowolnienie na rynku mieszkaniowym też nie pozostaje tutaj bez znaczenia – kupujemy mniej mebli czy sprzętu AGD. Niemniej, w drugiej części roku możliwe jest ocieplenie nastrojów konsumentów, co powinno skutkować zwiększeniem realnych wolumenów sprzedaży. Wiosna coraz bliżej.

Płace gonią. GUS opublikował również dane o wzroście wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw w styczniu. Wzrosły one o 13,5% r/r, powyżej oczekiwań ekonomistów na poziomie 12,6% r/r. Dla danych nie bez znaczenia pozostała duża podwyżka płacy minimalnej, która weszła w życie z początkiem stycznia. Obserwujemy więc pogoń płac za inflacją, a inflacji za płacami. Słabsze natomiast okazały się dane o produkcji przemysłowej, która wzrosła rok do roku jedynie o 2,6% r/r.

Paliwa w cenie. PKN Orlen opublikował wyniki za czwarty kwartał zeszłego roku. Spółka zarobiła w nim na działalności operacyjnej ponad 8 mld zł, zaś w całym 2022 roku ponad 20 mld zł. Nie wiadomo jednak w jakim stopniu gigant paliwowy podzieli się zyskiem z inwestorami, gdyż grupa planuje wiele nowych inwestycji. Jednocześnie, spółka trafiła na listę obserwacyjną Norges Banku, instytucji zarządzającej największym funduszem emerytalnym na świecie, w związku z nabyciem przez Orlen grupy Polska Press. Zdaniem Komisji Etyki funduszu rodzi to „nieakceptowalne ryzyko dla wolności prasy i słowa w Polsce ”.

Miłego weekendu!


NOWOŚCI NA BLOGU

Inwestowanie pasywne powinno być “must have”  – rozmawiamy z Mikołajem Raczyńskim

Do zespołu Portu dołączył Mikołaj Raczyński. W Portu zajmuje stanowisko Chief Investment Officera oraz Head of Portu Poland. Rozmawiamy z nim o jego podejściu do inwestowania oraz o planach Portu na najbliższe miesiące.


Jak inwestować na Portu odpowiedzialnie i zrównoważenie

Jak inwestować na Portu w sposób odpowiedzialny i zrównoważony

Zrównoważony rozwój zaczyna odgrywać dużo większą rolę w życiu wielu ludzi. Wywiera to także wpływ na świat finansów, gdzie coraz więcej ludzi dba o to, aby inwestycje odzwierciedlały ich moralne przekonania i poglądy na świat. 


Chcesz inwestować jeszcze taniej? Skorzystaj z Programu zniżkowego

Opłaty mają duży wpływ na wyniki Twojej inwestycji. Portu to świetny sposób na tanie i skuteczne inwestowanie. Inwestując w ETF-y w pasywny, zautomatyzowany sposób, możesz utrzymać koszty i opłaty za zarządzanie na bardzo niskim poziomie, co długoterminowo sprawia, że portfele przynoszą lepszą stopę zwrotu niż inne tradycyjne alternatywy.


Najnowsze artykuły

Lepsze miejsce dla Twoich pieniędzy

Uwolnij potencjał swojego kapitału. Konta oszczędnościowe nie chronią pieniędzy przed inflacją. Z kolei wysokie opłaty funduszy inwestycyjnych zabierają Twoje zyski. Na szczęście jest sposób, by inwestować lepiej – Ty decydujesz, a eksperci pracują dla Ciebie. Portu oferuje nowoczesny i efektywny sposób inwestowania dla każdego. Przygotujemy portfel na miarę Twoich potrzeb.

Polecamy